Vendosni një fjalëkalim për aplikacionet tuaja të rëndësishme me iLock 1.2.6

ilock-fjalëkalim-aplikacione-0

E vërteta është se ka qindra mënyra të ndryshme për të mbrojtur Mac-in tuaj dhe përmbajtjen e diskut nga sy kureshtarë, ndërhyrës dhe në përgjithësi të çdo forme të aksesit të paautorizuar, qoftë nga një sulm në internet te një anëtar i familjes ose shokut duke përdorur seancën tuaj pa leje. Prandaj siguria është zakonisht një konfigurim i shtresuar Dhe duke e parë në këtë mënyrë, asnjë metodë sigurie e vetme nuk garanton që Mac-i juaj të mund të ndërhyhet.

Sidoqoftë, duke shtuar sigurinë në këto shtresa të ndryshme, ne e bëjmë më të vështirë përballë çdo kontigjence. Një nga aplikacionet që kam vërejtur kohët e fundit ka qenë pikërisht iLock, një aplikacion shumë i dobishëm për të Mac në mjediset e biznesit ose shkollës, pasi që mund të bllokojë në mënyrë selektive aplikacione të caktuara që ne nuk jemi të interesuar të drejtohen nga studentë ose punëtorë, por janë të nevojshme për funksionimin e pajisjeve.

ilock-fjalëkalim-aplikacione-1
Ideja prapa iLock është e thjeshtë, domethënë, siç e kemi përmendur, shmang përdorimin e paautorizuar të aplikacioneve të instaluara në Mac tuaj, duke e bërë të lehtë instalimin, përdorimin dhe nga ana tjetër shtimin e një shtrese tjetër sigurie. Operacioni është po aq i thjeshtë, thjesht duke tërhequr dhe hedhur aplikacionet e zgjedhura nga gjetësi në listën iLock, këto aplikacione do të "kufizohen" për t'u përdorur me një fjalëkalim, të cilin ai përdor një enkriptim AES, një fakt për tu marrë parasysh pasi e bën mjaft të vështirë deshifrimin e tij me çfarëdo lloj sulmi.

Përveç gjithë kësaj, ekziston edhe një çelës i shkurtoreve për të hapur dritaren iLock, me një bllokim automatik nëse dikush përdor shumë përpjekje kur fut fjalëkalimin. Ky aplikacion punon vazhdimisht në sfond por ndikimi në baterinë e laptopëve është mjaft i ulët pasi nuk përdor pothuajse asnjë burim. Aplikacioni mund të shkarkohet nga kjo lidhje dhe është i vlefshëm për sistemet nga OS X 10.7 Lion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.