Versioni i Minecraft për Apple TV nuk do të azhurnohet për shkak të mungesës së lojtarëve

Nëse vetëm disa orë më parë përmendëm disa lajme që na lejuan të zgjerojmë botën e Apple TV, me marrëveshje me operatorët kabllorë, tani po ju dërgojmë lajme të këqija. Krijuesit e Minecraft nuk do të vazhdojë të azhurnojë versionin e lojës për Apple TV, për shkak të mungesës së lojtarëve.

Kjo është një goditje e mëtejshme për Apple, pasi që Apple TV 4 u krijua si qendra e argëtimit në shtëpi, për të parë filma, por edhe për argëtim të të vegjëlve. Prandaj, nga 24 shtatori i kaluar, versioni tvOS nuk do të marrë më azhurnime. 

Që nga e hëna, 24 shtator, versioni i Minecraft për Apple TV nuk do të azhurnohet ose mbështetet më. Ne jemi mirënjohës ndaj komunitetit Apple TV për mbështetjen e tyre, por duhet të rialokojmë burimet në platformat që përdorin më shumë lojtarët tanë. Mos u shqetësoni, mund të vazhdoni të luani Minecraft në Apple TV, të vazhdoni të ndërtoni në botën e tyre dhe blerjet tuaja të Tregut (përfshirë Minecoins) do të jenë akoma të disponueshme.

Kur u prezantua gjenerata e 4-të Apple TV, lart nga Tetor 2016, Minecraft u prezantua si një lojë anije e ulur në platformën tvOS. Vetë CEO i Apple e prezantoi atë si një iniciativë të shkëlqyeshme:

Ju mund të ndërtoni botë të reja në Apple TV tuaj dhe të luani lojëra me miqtë tuaj duke përdorur iPhone dhe iPads 

Që atëherë, lojërat e tjera pritet të marrin shkopin kryesor të lojës, por pak kanë paraqitur propozimet e tyre. Por loja nuk u shit siç pritej, dhe zhvilluesi dy vjet më vonë vendosi të përqendrojë përpjekjet e saj në një platformë tjetër.

Duke u përpjekur të zbulojmë arsyet pse Apple TV nuk është i suksesshëm si një platformë lojrash, ne mund të gjejmë shumëllojshmëri e vogël e kontrolleve. Apple TV ka fuqi të mjaftueshme për shumicën dërrmuese të kontrollorëve, por vetëm një duzinë kontrolluesish janë të pajtueshëm, si dhe telekomanda Apple TV. min


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.