Versioni i iTunes me qasje në App Store nuk është i pajtueshëm me macOS Mojave

Me nisjen e macOS High Sierra, Apple filloi të zvogëlojë numrin e funksioneve që na ofroi përmes iTunes, duke pushuar së lejuari mundësinë e të qenit në gjendje të hyni në dyqanin e aplikacioneve për të blerë, kërkuar ose shkarkuar aplikacione ose lojëra në kompjuterin tonë. Apple e justifikoi këtë veprim duke deklaruar se iOS App Store i ri ishte mjeti perfekt për këto qëllime.

Por Apple nuk kishte rënë në qendrat arsimore dhe kompanitë që përdorin aplikacionet e tyre që nuk janë të disponueshme në App Store. Ky mbikëqyrje e detyroi kompaninë të nisë një version të veçantë, i cili kishte të njëjtat funksione si ai i mëparshmi, me të cilin mund të instalonim, shkarkonim, kërkonim dhe blinim aplikacione direkt nga terminali ynë. Me macOS Mojave, ai version nuk funksionon.

Apple vuri në dispozicion të përdoruesve një faqe në internet përmes së cilës ata mund të bënin shkarkoni këtë version si për Windows ashtu edhe për Mac. Por me fillimin e macOS Mojave, kjo faqe në internet nuk na lejon më të shkarkojmë versionin e iTunes të pajtueshëm me App Store. E vetmja gjë që na lejon është të shkarkojmë versionin për Windows. Duke qenë një lëvizje që mund të vinte herët a vonë, unë isha i kujdesshëm për të ruajtur skedarin e instalimit.

Fatkeqësisht, kur shkova të instaloj atë version të iTunes me qasje në App Store, sistemi nuk më lejon ta instaloj, siç mund ta shihni në imazhin që kryeson këtë artikull. Kur përpiqem ta instaloj, më tregon mesazhin «Ky program nuk është i pajtueshëm me sistemin tuaj".

Ne nuk e dimë pse Apple ka ndaluar së ofruari këtë version të iTunes. Lidhur me përdoruesin përfundimtar, Apple nuk kujdeset saktësisht për mendimin e tyre, por në lidhje me qendrat arsimore ose mjediset e biznesit, ku Apple lëviz shumë para, Unë nuk mendoj se kompania me bazë në Cupertino nuk ofron një alternativë deri në zhdukjen e iTunes me qasje në App Store.

Duke parë funksionimin e kompanisë në vitet e fundit, zhdukja e lidhjes së shkarkimit të versionit iTunes me qasje në App Store mund të jetë një dështim, harresë ose si të doni ta quani. Ajo që është e qartë është se nëse nuk mund të jetoni pa një version të iTunes me App Store, nëse jeni me fat që ta keni të instaluar në kompjuterin tuaj me macOS High Sierra (ku vazhdon të punojë pa ndonjë problem) do të duhet të prisni për të parë që me lëvizjet e ardhshme të Apple në këtë drejtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jimmy Imac dijo

    Unë u përpoqa ta instaloja atë iTunes në beta-n e parë të Mojave dhe duke parë kalikon gjëja më e mirë është të kafshosh plumbin dhe të tërheqësh topin, ose atë ose të qëndrosh përgjithmonë me Sierra-n e lartë, e vërteta është se vetëm mënyra e errët e Mojave meriton dhimbja