Versioni i ri i Safari Technology Preview me veçoritë e macOS Ventura

Azhurnimi i Shikimit të Teknologjisë Safari 101

I lëshuar disa javë më parë dhe ende në beta, macOS Ventura premton shumë veçori të mira. Jo vetëm Menaxher i skenës, ne kemi veçori që kujdesen për Safari dhe kjo është ajo për të cilën jemi këtu për të folur tani. Falë Safari Technology Preview, Apple mund t'i testojë këto veçori të reja në një mjedis testimi pa dëmtuar funksionet kryesore të shfletuesit. Versioni i ri i këtij shfletuesi që duket si Safari por nuk është, përfshin Live Text, mbështetje për Apple Passkeys dhe shtesa në ueb, ndër veçori të tjera. 

Safari Technology Preview është shfletuesi i krijuar nga Apple për të qenë në gjendje të testojë funksionalitete të reja që po dalin dhe që ndikojnë në shfletuesin. Këto janë funksione që zhvillohen në një mjedis testimi. Është sikur të kemi thënë një fazë beta të përjetshme. Me këtë, ju mund të shihni nëse funksionet e reja do të kenë një vend në shfletuesin Safari që ne të gjithë e përdorim, por me sigurinë se nuk do të prishin asgjë.

Me këtë version të ri, mund të provoni  Tekst i drejtpërdrejtë (Nxjerrja e tekstit nga imazhet dhe videot nga Uebi). mbeshtetje per Çelësat e hyrjes së Apple (lloj i ri kredenciali rezistent ndaj phishing që e bën hyrjen në faqet e internetit më të sigurt dhe më të lehtë). Zgjerime të përmirësuara të uebit të Safari (siç është aftësia për të hapur në mënyrë programore një dritare kërcyese të Zgjerimit të Uebit Safari). Web Inspector (Aftësia për të krijuar mjete me porosi). Web Push (Për të qenë në gjendje të dërgoni njoftime për njerëzit që zgjedhin një uebsajt ose aplikacion ueb me Safari Technology Preview në versionet beta të macOS Ventura.)

Tani, duket se disa veçori mungojnë ende, të tilla si sinkronizimi i grupeve të skedave, cilësimet e faqes dhe shtesat në ueb.

E dini, nëse doni të provoni këto veçori të reja, gjithçka që duhet të bëjmë është të shkarkojmë këtë version të ri dhe filloni të shijoni këto përmirësime të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.