Versioni Final Big Sur, e metë e sigurisë dhe shumë më tepër. Më e mira e javës jam nga Mac

Unë jam nga mac

Ne tashmë jemi në të Dielën e parë të Shkurtit dhe Apple këtë muaj dëshiron që ne të aktivizohemi në maksimum, të paktën trupin tonë. Gjatë muajit të kaluar mësuam për sfidën e Ditës së Historisë së Zezë dhe këtë fillim të muajit u hap Sfida e Ditës së Shën Valentinit. Me pak fjalë, një muaj i shkurtër por një që është me plot lajme gjatë javës së parë dhe është se përveç këtyre sfidave kemi edhe lajme të tjera të rëndësishme, ne shkojmë me Ngjarja kryesore e javës Unë jam nga Mac. 

Jastëkët e veshit AirPods Max tashmë mund të blihen veç e veç. Apple i vendosi këto pads në shitje në mënyrë që përdoruesit që duan të kombinojnë disa ngjyra ta bëjnë atë me lehtësi. Çmimi i këtyre është 79 euro.

Mac-e të reja

Një tjetër nga lajmet e shquara të kësaj jave është padyshim ardhja e versioni MacOS Big Sur 11.2. Apple lëshoi ​​versionin zyrtar pas tre versioneve përfundimtare beta për zhvilluesit, të quajtur ndryshe edhe Kandidati i Lirimit.

Dobësitë prekin të gjitha sistemet kompjuterike dhe megjithëse macOS është një nga më të sigurtët, nuk është pa probleme. Në këtë rast u zbulua një e metë e sigurisë që mund të mos rregullohej y lejo qasjen e palës së tretë në pajisjet tona 

MacOS beta

Për të përfunduar ne duhet të shikojmë në versionet beta të lëshuara nga Apple këtë muaj për përdoruesit dhe zhvilluesit. Dhe është që përveç përmirësimeve në macOS Big Sur të implementuara, ne gjejmë mundësinë për të zhbllokoni iPhone me Face ID nga Apple Watch. Kjo është në beta dhe padyshim që ka nevojë për përmirësim, por funksionon tani për tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.