Versioni përfundimtar i macOS 10.13.2 tani i disponueshëm për shkarkim

Djemtë nga Cupertino kanë lëshuar versionin përfundimtar të macOS 10.13.2, një lançim që ndodh një muaj pas lansimit të beta-s së parë dhe përfaqëson azhurnimin e dytë të madh të macOS High Sierra, pasi që u lançua zyrtarisht në fund të Shtatorit. . Për ta instaluar, thjesht duhet të shkojmë në Mac App Store, kliko në dritaren e azhurnimeve dhe pas disa sekondash do të shfaqet për të shkarkuar versioni përfundimtar, një azhurnim që zë pak më shumë se 1,5 GB. Duke qenë një azhurnim i rëndësishëm, është e nevojshme të rifilloni në mënyrë që përmirësimet në siguri, stabilitet dhe pajtueshmëri të instalohen në mënyrë korrekte. Më poshtë ne detajojmë lajmet kryesore të këtij azhurnimi të dytë të madh të macOS High Sierra.

Si zakonisht, Apple nuk dëshiron të na mërzisë duke detajuar të gjitha përmirësimet që ka shtuar në këtë azhurnim dhe kujdeset vetëm për detajimin e lajmeve që mund t'i gjejmë në versionin 10.13.2 të macOS High Sierra, lajmet që janë më poshtë:

 • Përmirësim i përmirësuar me pajisje të caktuara audio USB të palëve të treta.
 • Përmirëson navigimin e VoiceOver kur shikoni dokumentet PDF me aplikacionin Preview.
 • Përmirësimi i pajtueshmërisë së ekranit Braille me Postën.

Ky azhurnim është përveç atij që djemtë e Cupertino lançuan pak më shumë se një javë më parë për të zgjidhur problemet e sigurisë që ishin zbuluar, probleme që na lejuan të hynim në çdo Mac përmes përdoruesit të Vizitorit, nga ku mund të aksesonim përdoruesin e administratorit duke përdorur emrin e përdoruesit "root" pa ndonjë fjalëkalim.

Apple u detyrua të kërkojë falje publikisht, duke deklaruar se ata nuk e kuptuan se si një dështim i një madhësie të tillë mund t'u kishte shpëtuar atyre. Më shumë gjasa, më shumë se një ekip i zhvillimit të macOS i ka parë kockat e tyre në radhë të papunësisë, pas talljes që Apple ka bërë me sigurinë e të gjithë klientëve që kanë vënë bast dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë për platformën e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Carlos dijo

  Sinqerisht, Apple nuk po bën aspak mirë. Nuk ka ku të drejtohemi kur përballemi me një problem; Ata duhet të kenë një forum dhe që të gjithë ata që preken të raportojnë mete të zbuluara nga përdoruesit. Në këtë mënyrë softueri do të rregullohej mirë.
  Në këtë version të fundit, kur rifillova, kompjuteri im mbeti me një ekran të zi. Unë kisha për të formatuar hard drive dhe për të shkarkuar versionin e fundit 10.3.2 nga App Store.
  Doja të kthehesha te macOS Sierra por nuk shfaqet askund në App Store.
  Vendimi që u është thënë për Fat 32, i cili e trajton atë si Fat, mbetet i njëjtë. Nuk mund të marr një skedar më të madh se 2 MB në USB.
  Unë nuk jam i kënaqur nëse ata kanë pushuar nga puna një programues, por ata kanë nevojë për rregull.