Viktimat e San Bernardino, së bashku me FBI dhe kundër Apple

Familjet e viktimave të masakrës në San Bernardino që ndodhën në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar kanë paraqitur një letër që mbështetë përpjekjet e Departamentit të Drejtësisë dhe FBI për të zhbllokuar iPhone 5c të përdorur nga një prej terroristëve të dyshuar.

FBI hyn në mbështetjen e viktimave

Avokati që përfaqëson viktimat ka deklaruar për agjencinë Reuters se klientët e saj kanë një interes të veçantë që iPhone 5c i Syed Rizwan Farook të zhbllokohet dhe për të analizuar të dhënat që përmban: "Ata u sulmuan nga terroristët dhe ata duhet të dinë pse dhe si mund të ndodhë kjo," tha Stephen Larson, i cili shërbeu si gjykatës federal përpara se të bëhej avokat.

Tashfeen Malik, gruaja e Farook dhe bashkëpunëtore në sulmin në San Bernardino, bëri publik angazhimin e saj ndaj grupit terrorist ISIS (i ashtuquajturi Shteti Islamik) dhe udhëheqësit të tij, Abu Bakr al-Bagdadi, në Facebook para se të kryente sulmin. Më vonë, Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin që la 14 të vdekur dhe rreth njëzet të plagosur, përveç çiftit që ishin vrasësit, të cilët më në fund u vranë nga policia pas pesë orësh përndjekjeje.

Siç supozoj se e dini, si FBI ashtu edhe Departamenti i Drejtësisë kërkojnë informacionin që ruhet në iPhone 5c të Farook, megjithatë, pajisja mbrohet nga një kod zhbllokimi.

iPhone 5c që FBI dëshiron të ketë qasje

Ndërsa lexojmë në Apple Insiderzyrtarët do të kishin qenë në gjendje të rimarrin kopjet rezervë të iCloud të ruajtura në serverat e Apple, megjithatë të dhënat më të fundit datojnë në 19 Tetor, dy muaj para ngjarjes.

Javën e kaluar gjyqtari federal lëshoi ​​një urdhër me të cilin Apple kërkohet të krijojë mjetin e nevojshëm për të anashkaluar fshirjen automatike të mundshme të të dhënave të iPhone në rast të futjes në mënyrë të përsëritur të një fjalëkalimi të pavlefshëm. Qëllimi është që FBI të mund të përdorë një sistem të kompjuterizuar që ju lejon të futni sa më shumë fjalëkalime të nevojshme derisa të gjeni përfundimisht atë të saktë.

Pothuajse menjëherë, CEO i Apple Tim Cook publikisht e kundërshtoi këtë urdhër, duke argumentuar se ai nuk ka mjete të afta për të thyer enkriptimin e iOS dhe se në çdo rast, kjo do të krijonte një precedent të keq pasi do të minonte protokollet e sigurisë që aktualisht Ata janë përdoret për të mbrojtur informacionin e ruajtur të përdoruesve të qindra miliona pajisjeve IOS.

Tim Cook tha se megjithëse kompania është "tronditur dhe indinjuar" nga sulmi në San Bernardino dhjetorin e kaluar dhe supozon se "qëllimet e FBI janë të mira", ai beson fuqimisht se ndërtimi i një "dere të pasme" për qeverinë e Shteteve të Bashkuara do të ishte "shumë e rrezikshme për t'u krijuar".

Nga ana tjetër, Departamenti i Drejtësisë i SHBA ka përshkruar pozicionin e Apple mbi privatësinë si një "strategji të marketingut", sipas New York Times. Ne nje dokument Nga gjykata, avokatët federalë mohojnë pretendimet se Apple duhet të krijojë një "derë të pasme" për FBI, dhe departamenti po kërkon që gjykata të detyrojë Apple të ndihmojë FBI në zhbllokimin e iPhone të Farook.

Përgjigja zyrtare e Apple ndaj urdhrit të gjykatës do të bëhet të Premten e ardhshme, 26 Shkurt, ndërkohë, kompania po merr mbështetje nga kompani të tjera të teknologjisë si Google, WhatsApp, Facebook, Twitter, si dhe përdorues dhe shoqata mbrojtëse të të drejtave civile Unioni i Lirive Civile (ACLU) i cili e ka përshkruar kërkesën e FBI dhe drejtësisë Amerikane si një masë "pa precedent, pa kritere dhe të paligjshme të qeverisë. Kushtetuta nuk lejon që qeveria të detyrojë ndërmarrjet të hakojnë në pajisjet e klientëve të tyre ”.

Nga ana tjetër, manjati i kthyer në politikan Donald Trump jo vetëm që ka qenë kundër pozicionit të Apple por gjithashtu ka inkurajuar një bojkot të kompanisë, po, ai e ka bërë atë nga iPhone i tij: "Bojkotoni Apple deri më tani për të siguruar atë informacion", tha Donald Trump në një ngjarje elektorale në Pawleys Island, Karolina e Jugut.

Tani, të afërmit e viktimave po marrin një pozicion kundër Apple dhe Tim Cook, diçka që ne duhet ta kuptojmë si plotësisht të kuptueshme, një pozicion që është rezultat i ndjenjave dhe dhimbjeve për ngjarje të tilla të tmerrshme.

BURIMI | Apple Insider

Ndiqni lajmet në Applelizados:

Ju gjithashtu mund të dëgjoni mendimet tona për këtë çështje në podcastin tonë Apple Talkings.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.