Dokumentari Fathom për premierë në Tribeca Film Festival

kuptoj

Disa ditë më parë, ju thamë për dokumentarin e ardhshëm që do të mbërrijë ekskluzivisht në shërbimin video streaming të Apple: kuptoj, Një dokumentar për balenat me gunga i cili, disa ditë para publikimit në Apple TV +, do të shfaqë premierën në Festivalin e Filmit Tribeca.

Ky festival shpalli programimin e filmave dhe dokumentarëve që do të marrin pjesë në konkursin 2021. Ndryshe nga ngjarjet e tjera të këtij lloji, Cara Cusumano, drejtor i këtij festivali dhe nënkryetar i programimit, deklaroi se ngjarja do të jetë ballë për ballë.

Pas një viti kinema të mbyllura, takimesh të anuluara dhe gjithçkaje virtuale, është me gëzim dhe shpresë që më në fund të ftojmë njujorkezët të dalin nga shtëpitë e tyre dhe të kthehen në filma. Zhytur në vetë qytetin, Tribeca 2021 do të ofrojë përvoja unike në ekran të madh për kineastët dhe audiencat ashtu si ne rilidhemi, rimagjinojmë dhe rihapim përmes përvojës së përbashkët të kinemasë.

Festivali i Filmit Tribeca zhvillohet nga 9 deri në 20 qershor dhe përfshin 66 filma dhe dokumentarë nga e gjithë bota dhe 54 premiera botërore. Procesi i përzgjedhjes është kryer pasi ka analizuar më shumë se 3.000 tituj. Të gjithë filmat premiera e të cilëve ishte planifikuar për edicionin e vitit të kaluar do të shfaqen në këtë edicion.

Fathom ndjek historinë e dy shkencëtarëve që studiojnë këngët dhe komunikimin shoqëror të balenave me gunga. Dokumentari ndjek Dr. Ellen Garland dhe Dr. Michelle Fournet ndërsa ata fillojnë udhëtime paralele kërkimore në pjesë të kundërta të globit në kuptojnë kulturën dhe komunikimin e balenave për të demonstruar angazhimin e procesit shkencor për të kërkuar përgjigje për botën përreth nesh.

Dokumentari Fathom për premierë në Apple TV + 25 qershorin tjeter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.