Vlera e Apple do të arrijë në dy trilion dollarë në 2021

dollarë

Një analist financiar sapo ka njoftuar se ka shumë të ngjarë që vlera e kompanisë Apple të arrijë për herë të parë në historinë e saj dy trilionë dollarë vitin tjeter. Prandaj do të bëhet kompania e parë që arrin këtë shumë.

Nëse marrim parasysh që aktualisht vlera e tij është pothuajse 1,7 miliardë, me gjashtë muajt e parë të këtij viti katastrofik për kompaninë për shkak të pandemisë së koronavirusit, nuk është për t'u habitur që gjërat po shkojnë më mirë dhe në një moment në 2021 vlera e saj arrin atë shifër, tashmë me Apple Silicon e parë dhe iPhone 5G në dyqane.

Analisti financiar Dan Ives Në shënimin e tij të fundit drejtuar aksionerëve të Apple, ai parashikon që në një moment në 2021 Apple do të jetë kompania e parë në botë që ka një vlerë prej 2 trilion dollarësh.

Ives, një nga investitorët më të fortë të Apple, beson se vrulli i projektit Silici i mollës dhe shërbimet 5G Apple ka potencial të kapërcejë kapitalizimin e tregut prej 2 trilion dollarë brenda një viti.

Ives shkruan se vlerësimi prej 2 trilionë dollarësh i Apple do të varet pjesërisht nga Kinë. Ai thotë se ky vend mbetet një përbërës kryesor në recetën e Apple për sukses, duke vlerësuar se përafërsisht 20% të azhurnimeve për iPhone të rinj do të vijnë nga ky rajon gjatë vitit të ardhshëm.

Vetëm në Kinë, midis 60 dhe 70 milion e iPhone janë në dritaren e një mundësie azhurnimi gjatë vitit 2021, me Apple duke shkuar në mënyrë agresive të gjitha çmimet (iPhone SE, iPhone 12) për të konsoliduar bazën e saj të instaluar pavarësisht presioneve konkurruese nga prodhuesit kinezë.

Dan Ives gjithashtu sugjeron që koronavirus ka theksuar fuqinë dhe potencialin e biznesit të shërbimeve të Apple. Ndërsa kompani të tjera janë goditur rëndë, aftësia e Apple për të "shitur pa probleme" shërbimet dhe aplikacionet e pajtimit do të vazhdojë t'u bëjë përshtypje investitorëve.

Diku tjetër, raporti konfirmon zërat se Apple do të nisë katër modele iPhone 12 më vonë këtë vit. Ai gjithashtu sugjeron, duke u mbështetur në raportet e mëparshme, që Apple nuk do të ofrojë kufje me tela ose ngarkues në kutinë e iPhone 12. Kjo ka të ngjarë të rrisë kërkesën për AirPods. Dua të them, më shumë faturim.

Vlera e një molle të kafshuar

Nëse Apple bëhet kompania e parë e tregtuar publikisht në histori që arrin vlerësimin prej 2 trilion dollarësh nuk do të ishte saktësisht një befasi. Ishte kompania e parë publik në histori për të arritur një vlerësim prej 700 miliardë dollarë, 800 miliardë dollarë, 900 miliardë dollarë dhe 1 trilion dollarë. Një muaj më parë, ajo u bë kompania e parë amerikane me vlerë më shumë se 1,5 trilionë dollarë.

Tashmë këtë vit ai tashmë ka rikuperuar nga të gjitha humbjet e marra nga pandemia e lumtur COVID-19 dhe vazhdon të rritet. Në vjeshtë do të kemi të parën iPhone 5G, dhe ka shumë të ngjarë që tashmë do të shohim Mac-et e parë të Silici i mollës. Me këtë skenar, molla do të vazhdojë të rritet në vlerë, me siguri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.