watchOS 7 do të prezantohet në WWDC 2020 me këto risi të mundshme

Seria 5

Ditë shumë të ngarkuara po afrojnë në mjedisin Apple. Pajisjet e tyre janë të fundit në teknologji, me cilësi të padiskutueshme. Por produkte të tilla nuk do të ishin ato që janë nëse softueri i tyre përkatës i markës. Dhe kjo simbioza e harduerit dhe softverit e bën Apple një nga kompanitë më të mëdha në botë, me qindra miliona pajisje që veprojnë në të gjithë globin.

22 qershor fillon "javën e madhe" vjetore për sa i përket softverit Apple, WWDC 2020. Ndërmarrjet e reja që do të ekzekutohen në pajisjet e dizenjuara në Cupertino tani e tutje do të paraqiten në Konferencën Mbarëbotërore të Zhvilluesve të Apple. Le të shohim se cilat lajme të mundshme do të na sjellin watchOS 7.

Në fillim të këtij viti, dikush zbuloi një përmbledhje të parë të Kodi iOS 14. Shpejt specialistët teknikë në Xcode ishin në gjendje ta "zbraznin atë" dhe të shqyrtonin të gjitha lajmet e mundshme që mund të gjejmë në iOS 14 të ardhshëm dhe të kërcejmë, në pajisjet që ndërveprojnë me iPhone, siç është Apple Watch.

Kështu që ne mund të rendisim disa karakteristika të watchOS 7 gjenden në atë kod. Kjo duhet të shpjegohet mirë, pasi që këto funksione që do të rendisim më poshtë mund të jenë modifikuar, apo edhe të mos përfshihen tani sepse ato janë akoma shumë të gjelbërta. Pra, le të shohim se çfarë mund të gjejmë.

Sfera të reja

Thirrjet e reja, kontrollet prindërore, takimetri dhe më shumë në numrin tjetër ...

Takometrat që tashmë i dimë do të arrijnë në Apple Watch

Nuk i duhet Sherlock Holmes të dijë që një version i ri i watchOS do të sjellë fytyra të reja të orës për t'i shtuar koleksionit. Ndoshta njëri prej tyre është i ri Infografi Pro me takimetër të integruar.

Përveç fytyrës së re të shikimit të Infograph Pro, watchOS 7 do të përfshijë gjithashtu opsione të reja për të krijuar pamje të personalizuara të orës duke përdorur imazhe nga aplikacioni Fotografitë në iPhone ose Apple Watch.

WatchOS 7 gjithashtu do të shtojë mbështetje për albume të përbashkëta. Për shembull, dikush mund të përdorë albumin tënd të familjes të përbashkët si fytyrë shikimi që përfshin fotot e shtuara nga anëtarët e tjerë të familjes.

Modaliteti i fëmijës

Duke parë interesin e kompanisë për promovimin përdorimi i Apple Watch tek fëmijëtNuk është për t'u habitur që lançimi i një Apple Watch më të vogël dhe më të lirë për më të voglin e familjes është në proces.

Versioni i ri i watchOS pritet gjithashtu të përfshijë karakteristika të reja të Modalitetit të fëmijëve të krijuar për ta bërë më të lehtë për përdoruesit Prindërit administrimi i Apple Watch i përdorur nga fëmijët.

Me modalitetin "Tentpole" për fëmijë mund të konfiguroni dhe menaxhoni një Apple Watch për fëmijë që përdorin iPhone të një prindi. Aktualisht, një iPhone i vetëm mund të aktivizohet dhe çiftëzohet me shumë Apple Watches, por vetëm një orë mund të vishet në të njëjtën kohë, dhe secila orë është e lidhur me të njëjtën llogari iCloud si iPhone. Kjo mund të ndryshojë tani e tutje.

Në këtë mënyrë një prind mund të aktivizojë dhe menaxhojë një Apple Watch për fëmijën e tyre, si dhe vetë duke përdorur një iPhone të vetëm. Kjo do të lejonte që një fëmijë të zotëronte një Apple Watch për qëllime gjurmimi. komunikimi dhe vendndodhja pa pasur iPhone tuaj. Shumë interesante, me të vërtetë.

Do të ketë gjithashtu një veçori të re të quajtur Koha e shkollës, e cila do t'i lejojë prindërit të menaxhojnë se cilat aplikacione mund të përdorin fëmijët gjatë orëve të caktuara të ditës, të tilla si orët e shkollës dhe para gjumit.

Zbulimi i oksigjenit në gjak

Oksimetër

Apple Watch do të masë oksigjenin në gjak si çdo oksimetër impulsi.

Ky funksion duhet të jetë në karantinë. Ne nuk e dimë nëse seritë më të fundit të Apple Watch (4 dhe 5) kanë sensorin e rrahjeve të zemrës gati për të matur oksigjeni i gjakut. Nëse është kështu, kjo veçori e re do të zbatohet në watchOS 7 tani. Nga ana tjetër, nëse është një tipar i ri hardware i serisë Apple Watch 6, do të duhet të presim për fillimin e tij.

Apple po zhvillon një veçori të re Apple Watch për të zbuluar nivelet e oksigjenit në gjak. Një nivel ndërmjet 95 dhe 100% konsiderohet i shëndetshëm; nivelet e oksigjenit në gjak nën 80% mund të çojnë në zemër dhe tru të mos punojnë si duhet. Rreziku i ndalim i frymëmarrjes ose kardiak është shumë e zakonshme pas një ngopje të vazhdueshme të oksigjenit në gjak.

Me këtë funksion të ri të zbatuar në Apple Watch, ju do të jeni në gjendje të kontrolloni nivelin e oksigjenit në gjak, si dhe të merrni një njoftim shtytës nëse matja jetike bie nën një nivel të caktuar. Një kontroll shumë i ngjashëm me atë me të cilin kryhet aktualisht pulsimet nga zemra.

Ndjekja e gjumit

Përdoruesit e Apple Watch kanë pritur për një kohë të gjatë për të qenë në gjendje të kontrollojnë gjumin tonë pa pasur nevojë të përdorin aplikacionet e palëve të treta, pak a shumë me fat. Shumë raporte kanë dalë në lidhje me të.

Njëri prej tyre tregoi funksionin «Fle»Me një screenshot tetorin e kaluar. Aplikacioni do të gjurmojë cilësinë e gjumit të një përdoruesi duke përdorur një larmi sensorësh dhe metrike të ndryshme, duke përfshirë rrahjet e zemrës, zhurmën dhe lëvizjen. Ne do të shohim nëse do të zbatohet përfundimisht tani përfundimisht.

Gjumi gjithashtu do të ndihmojë përdoruesit të mbajnë mend ngarkesë Apple Watch para gjumit. Do të ketë një funksion që do t'ju këshillojë të karikoni orën tuaj paraprakisht në mënyrë që të funksionojë gjithë natën.

Ashtu si me funksionin e njehsorit të oksigjenit, është e paqartë nëse gjurmimi i gjumit i Apple Watch do të jetë i pajtueshëm me pajisjen ekzistuese të Apple Watch, ose nëse do të kufizohet në Seria Apple Watch 6.

carkey

carkey

Ky imazh do të bëhet realitet me watchOS 7

Përsëri nuk e dimë nëse Apple Watch aktual do të jetë i pajtueshëm me të carkey ose do të duhet të blejmë Serinë 6 (dhe një makinë të pajtueshme, natyrisht).

CarKey do të lejojë përdoruesit zhbllokuar dhe kontrolluar makinën tuaj me iPhone dhe Apple Watch. CarKey pritet të punojë për të kyçur, zhbllokuar dhe nisur makinat duke përdorur iPhone në vend të një çelësi fizik ose fob.

CarKey pritet të integrohet me watchOS 7 në mënyrë që përdoruesit të mund të zhbllokojnë dhe kontrollojnë makinën e tyre nga kyçi. Pak janë automjetet që përdorin aktualisht këtë teknologji, por pritet që ajo të integrohet gjithnjë e më shumë në modelet e reja të makinave.

Përmbledhje

Këto janë tiparet e reja që kanë dalë në muajt e fundit dhe do të shtohen në watchOS 7. Dial të reja, një mënyrë për fëmijë, Oksimetër, monitorim i gjumit dhe CarKey. Tani është e nevojshme të dimë nëse këto karakteristika të reja kanë nevojë për një pajisje të re të implementuar në serinë tjetër 6 të Apple Watch apo jo. Ne do të lëmë dyshime nga 22 të këtij muaji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.