WhatsApp do të kërkojë Face ID ose Touch ID kur sinkronizohet me Mac

Një e metë e sigurisë në WhatsApp ju lejon të lexoni të dhëna nga Mac-i juaj

Aplikacioni më i përdorur i mesazheve (kjo nuk do të thotë se është më i miri) është vendosja e baterive për sa i përket sigurisë. Së shpejti do të kërkohet që për të sinkronizuar versionin celular me versionin desktop ose me versionin Web, përdorimi i Face ID ose Touch ID, në varësi të modelit të iPhone që keni. Siguria e shtuar përpara se të mund të përdorni aplikacionin e mesazheve në Mac tuaj.

WhatsApp duket se po interesohet pak për sigurinë e përdoruesve të saj. Te pakten. Do të ndodhë që ai po sheh veshët e ujkut. Nuk e di nëse përdorni Telegram. por për kë e përdorpo vini re se sa njerëz po bashkohen kohët e fundit?. Tani e tutje, ka një ndryshim në aplikacion nëse doni ta përdorni atë përmes Mac-ut. Më parë, mjaftonte të lexonit një kod QR që shfaqej në kompjuter nga celulari. Tani është përfshirë një hap i mëparshëm. Do të kërkohet Face ID ose Touch ID kështu që ato mund të lidhen.

Kjo masë sigurie është veçanërisht e dobishme pasi parandalon cilindo që ka qasje në telefonin tuaj nga sinkronizimi i lehtë i llogarisë së tij me kompjuterin ose shfletuesin e tij. Sipas specifikimeve të azhurnimit, aplikacioni nuk ka qasje në informacionin tuaj biometrik, të tilla si gjurmët e gishtave ose të dhënat e fytyrës.

Mark Zuckerberg tha në një raport të fundit në lidhje me aplikacionin se Apple po përdorte pozicionin dhe platformën e saj për të dominuar shërbimet e tjera. Ai më vonë pretendoi se WhatsApp është më i sigurt se mesazhet e Apple dhe se ai e sheh kompaninë kaliforniane si një nga konkurrentët më të mëdhenj të Facebook. Unë me të vërtetë nuk e di në çfarë kuptimi e thotë, por Unë nuk mendoj se është në fushën e privatësisë, saktësisht


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.