Yahoo! nis aplikacionin iPhone që përmbledh automatikisht tekstet

Jo më shumë duke bërë një përmbledhje të modës së vjetër. Yahoo! ka përfshirë në aplikacionin e saj celular Summly të fituar së fundmi që kryen përmbledhje automatike.

Summly ju lejon të shfletoni dhe të ndani shpejt lajmet me disa gjeste shumë intuitive. Përdoruesi do të jetë në gjendje të zgjedhë temat e tyre të preferuara për të treguar më shumë lajme rreth tyre dhe më pak për tema të tjera për të cilat nuk janë aq të interesuar.
Operacioni është i thjeshtë, përdor algoritme të gjuhës natyrore dhe të mësuarit makinerik.

"Ne kemi blerë Summly më pak se një muaj më parë dhe ne jemi të ngazëllyer për të futur këtë teknologji revolucionare në aplikacionin tonë të parë celular," tha CEO i Yahoo! Marissa Meyer në një deklaratë.

me shumice yahoo

Krijuesi i këtij aplikacioni është Nick D´Aloisio, 17 vjeç. I shkoi në mendje ndërsa përgatitej për një provim historie dy vjet më parë. Në vitin 2011 ai e mbylli kërkesën e tij Timit, paraardhësi i Summly, që lejoi të zvogëlojë përmbajtjen e artikujve në internet në përmbledhje të afta për të marrë formën e një cicërimë (140 karaktere). Ai mori mijëra shkarkime dhe marsin e kaluar Yahoo! E blej
I riu deklaroi: "Unë do të punoj në integrimin e teknologjisë Summly në zona të ndryshme që ne mendojmë se janë të përshtatshme për Yahoo !, dhe në përgjithësi, unë do t'i ndihmoj ata në hartimin e produkteve të tyre celular".

Isshtë në dispozicion vetëm për Shtetet e Bashkuara, kështu që ne do t'ju mbajmë të informuar për nisjen e tij në Spanjë dhe Amerikën Latine.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.