Zgjidhja e problemit në instalimin e macOS Sierra: "verifikimi i nënshkrimit të ngarkesës së instaluesit nuk mund të kryhej"

makos-instalimi-dështimi-1

Ju shkoni në instaloni Sierra nga e para dhe kjo është fraza që po fillon instalimin e macOS Sierra të ri tek përdorues të ndryshëm pasi të keni kryer një instalim të pastër. Ky gabim që hedh është më i zakonshëm sesa mendojmë dhe shumë nga ju po na tregoni se mesazhi shfaqet:  "Nuk mund të verifikohet nënshkrimi i ngarkesës së instaluesit" pas instalimit. Sot ne do të ofrojmë një zgjidhje për problemin që çuditërisht nuk prek drejtpërdrejt të gjithë përdoruesit të cilët instalojnë nga e para sistemin e ri operativ të nisur më 20 shtator nga Apple dhe që preku partnerin e lodhjes Luis, dhe na dha një zgjidhje për problemin.

Duket arsyeja pse kontrolli i nënshkrimit po dështon është sepse data është e gabuar. Në këtë rast, zgjidhja e problemit është kryerja e këtyre hapave në Terminal dhe është shumë më e thjeshtë sesa mund të duket. Në këtë rast nëse kemi lidhje interneti Ne hapim Terminalin dhe shtypim këtë komandë:

ntpdate -u koha.apple.com

makos-instalimi-dështimi-2

terminal-komandë

Foto Macworld

Pasi të jetë bërë Ne do të shohim që koha dhe data aktuale shfaqen në Terminal duke lejuar të vazhdojmë me procesin e instalimit të mac OS Sierra nuk ka problem

Vendosni datën dhe orën manuale

Në rastin e përdoruesit që nuk kanë një lidhje rrjeti, komanda e mëparshme jep një gabim ose thjesht duan të vendosin manualisht datën dhe kohën aktuale, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm. Ne shkruajmë "Data" në terminal për të parë se çfarë është në të vërtetë e gabuar dhe pastaj e shkruajmë kështu: (muaj) (ditë) (orë) (orë) (minuta) (viti)

P.sh. 0926101516

terminal-manual

manual-orë

Strangeshtë e çuditshme që jo të gjithë përdoruesit kanë pasur problem, por është e vërtetë që një numër i mirë i përdoruesve preken dhe duket se ka të bëjë me vetë makinerinë. E vërteta është se ky defekt i instalimit gjithashtu u shfaq në versionet e mëparshme të OS X dhe zgjidhja kalon nëpër këtë ndryshim të orës dhe datës në Terminal.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aroyom dijo

  Përshëndetje, unë kam provuar dhe kjo më jep një gabim, me sa duket sistemi nuk lejon që koha të ndryshojë

 2.   sponsorizoni një shkencëtar kompjuteri dijo

  Përshëndetje, faleminderit për kontributin tuaj. Në të vërtetë kjo zgjidhje është e vlefshme për versionet e vjetra të OS X, në rastin tim problemi vazhdon dhe mendoj se problemi është disku i destinacionit. Unë kam bërë një instalim të pastër nga USB në HDD dhe nuk kam probleme. Nga ana tjetër, kur bëj të njëjtën gjë me një SSD më jep gabimin. Në rastin tim është një MacBook Pro nga 2010. Unë vazhdoj të hetoj. Po bëj prova tani me Superduper duke klonuar diskun HDD në SSD, do të ta tregoj.

  1.    daniel feb dijo

   Si shkuan testet? Unë kam një mini mini me atë problem dhe me një SSD të vetëm. Gjëja e ndryshimit të kohës nuk e zgjidh gabimin. A është e mundur të dëmtohet disku? Unë tashmë e kam formatuar atë me Disk Utility

  2.    daniel dijo

   sudo su në terminal

   dhe karta juaj e përdoruesit dhe kaq

 3.   Jose Miguel dijo

  Kam gjithashtu gabim dhe pavarësisht se sa ndryshon data, unë vazhdoj të marr gabimin, unë riformatoj diskun dhe jam akoma i njëjti …… Nuk di çfarë të bëj më.

  1.    Matias dijo

   Më ndodh njësoj si ky djalë.
   Kam gjithashtu gabim dhe pavarësisht se sa ndryshon data, unë vazhdoj të marr gabimin, unë riformatoj diskun dhe jam akoma i njëjti …… Nuk di çfarë të bëj më.

 4.   Miguel de la Fuente (@miguelfcaba) dijo

  Jordi, ju keni humbur të gjithë besueshmërinë. Unë kurrë nuk do t'i besoj këshillës suaj përsëri, ju keni komplikuar jetën për shumë njerëz, duke përfshirë edhe veten time.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Miguel, nuk e kuptoj vërtet se çfarë kuptoni me komentin tuaj, por nuk ia komplikoj jetën askujt, sepse nuk detyroj askënd të bëjë asgjë. Ne jemi këtu për të ndihmuar dhe shkëmbyer përvojë dhe njohuri, asgjë më shumë.

   Unë zakonisht nuk u përgjigjem komenteve si kjo kështu që nuk do të hyj në një diskutim rreth tij. Në çdo rast, unë kërkoj falje.

   Një përshëndetje

 5.   Aimar dijo

  Unë nuk e kapërceva gabimin, por e bëra në makinën e kushëririt tim dhe me këtë arrita ta zgjidh kështu që ju falënderoj shumë për këtë

 6.   Roberto Chagoya dijo

  Faleminderit Jordi Giménez, personalisht ai e zgjidhi problemin për mua, unë mund të instaloja MacOS Sierra pa një problem të tillë, vetëm për ndryshimin manual të datës kam paraprirë "datën" pa citatet e numrave sepse pa komandën nuk e ndryshon atë.
  të fala

 7.   Qendra e Mbështetjes dijo

  1. Duhet të përmend që kjo komandë aktualisht punon për versionet e mëparshme të os në Mac dhe se vetëm duke shtypur në terminal (kur instaloni) datën e ndjekur nga një hapësirë ​​1006013616 (duke marrë si muaj referimi, ditë, orë, minuta dhe dy shifrat e vitit; në këtë rast 6 tetor në 1:36 të vitit 2016) e ndjekur nga një shënim, data azhurnohet pa shumë telashe, duke lënë kështu "datën 1006013616" (pa thonjëza).
  2. Dhe kjo për ata që nuk ndalen së marrë mesazhin edhe duke azhurnuar datën, duket se MacOS Sierra është më i ndjeshëm se sa duket pasi gabimi (me sa kam verifikuar) është ndryshimi i autobusit flexor të hdd në MacBook dhe MacBook Pro që i kanë nga 2009 në 2013 (të gjitha metali, jo të bardha, jo retinë të etur) nëse e ndryshojnë atë ilaç të shenjtë gabimi nuk del më dhe ata mund të instalohen normalisht dhe siç e përmenda zbulon disa dëmtime në flexor gati, ju ndryshoni instaloni dhe vazhdoni të shijoni Mac, shpresoj ndihmë.
  3. Kush ka zgjidhjen për të tërhequr çarjen x-force në Mac pasi nuk do ta hapë dhe unë kam nevojë të instaloj adobe, autocad, ndër të tjerët që e përdorin këtë çarje, shpresoj përgjigje dhe përshëndetje!

  1.    majmuni-qe-qesh dijo

   Faleminderit për këtë postim! Ma shpëtove bythen! Dhe është e vërtetë që ju duhet të vendosni "datën" para datës.

 8.   Sergio dijo

  Epo, e kuptoj këtë: date: bind: Leja është refuzuar
  data: orari i caktuar i ditës (afati kohor): Operacioni nuk lejohet data
  dhe nuk më lejon të ndryshoj datën ndonjë koment nga dikush që di diçka për të

 9.   Raul dijo

  Çfarë kontributi i shkëlqyeshëm, unë kam 2 disqe në kompjuter dhe me këtë arrita të zgjidh problemin! faleminderit shume!

 10.   Armindo Quintas dijo

  Unë kam një problem duke instaluar Mac sharrën, ngarkesën.

  Unë do të doja të kisha ndihmën tuaj për të zgjidhur ju lutem

  1.    Corelio dijo

   Më ndodhi me Luanin e Malit dhe tani me sierrën, mendoj se çështja qëndron në caktimin e një date afër nisjes së Os në rastin tim unë vendosa 070820162016 dhe me atë funksionoi pas disa përpjekjesh duke vendosur datën e sotme

 11.   Lerik dijo

  Faleminderit shumë për informacionin! Ka qenë shumë e dobishme për mua dhe kam qenë në gjendje të bëj instalimin perfekt!
  Urime për artikullin !!!

 12.   femër dijo

  Corelio, keni të drejtë, shumë faleminderit për informacionin tuaj ... Unë gjithashtu kam një gabim dhe nuk më lejoi të shkruaj datën kështu që unë bëra gjënë tënde për të vendosur datën e mbylljes dhe jo atë aktuale, vetëm se në Terminali nuk më lejoi ta bëja dhe u hapa direkt në System Preferences të Macbook Pro tim dhe kërkova ikonën Data dhe Koha (vizatimi i Sahatit, për ata që ende nuk e trajtojnë mirë Mac-in) dhe hyra atje duke e ndryshuar manualisht ... Së pari shkova poshtë majtas dhe klikova dy herë në Padlock Për ta hapur dhe për të më lejuar që të modifikoj dhe vendosa fjalëkalimin tim dhe ajo u hap, pastaj hoqa çekun ose kokoshkat siç zakonisht e quajnë secila një në vendin e tyre ... Kam kërkuar datën tuaj në 8 korrik 2016 dhe kohën që kam vendosur në 17: 15 dhe GATI! Fillova të instaloj pa ndonjë gabim! Sot mund të përdor sistemin operativ Sierra pa probleme (^ _ ^) v ... .. Shpresoj se mund t'ju ndihmojë në diçka të tillë edhe unë isha i dëshpëruar duke kërkuar zgjidhjen dhe gati përfundova duke hequr dorë nga instalimi i këtij sistemi operativ.

 13.   Oliver dijo

  Përshëndetje për mua, i njëjti gabim vazhdon të më ndodhë, unë tashmë kam ndryshuar manualisht datën dhe kam aplikuar datën e vitit 2016 siç përmendet nga Corelio, por akoma më ndodh. Kompjuteri im është iMac dhe unë bëra formatimin nga e para me USB Bootable dhe sierra të shkarkuar nga AppStore, a ka dikush ndonjë zgjidhje tjetër për të zgjidhur problemin? 🙁 Ndihmë! : '(

  1.    Oliver dijo

   Një ditë më vonë unë isha në gjendje të riparoja gabimin, për të gjithë ata që vazhdojnë të përjetojnë problemin e "nuk mund të bëhej ..." edhe duke ndryshuar datat. Zgjidhja ime ishte të krijoja një USB të re bootable nga kodi terminal dhe jo me DiskMaker ... është një kod diçka si ai. sudo / Applications / Install \ macOS \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ Sierra.app, është një mënyrë manuale për të krijuar bootable. Ka video në youtube për ta ndjekur hap pas hapi dhe nuk është e vështirë, diskmaker po më shkaktonte shumë telashe. Por unë bëra një tërheqje të fundit në këtë mënyrë, riinstaluar dhe gjithçka shkoi mirë. 🙂

 14.   Hektor Ajala dijo

  Komenti dhe zgjidhja është perfekte. Vlen të përmendet se para numrave, ajo ka legjendën: datën dhe pastaj numrat. Shembull: data ########### (10 numra)

 15.   alifunk dijo

  Asnjë nga metodat nuk ka funksionuar për mua: Unë kam provuar disa pendriva, kam krijuar imazhe me krijues të disqeve të brendshme, diskmanager, terminal, kam ndryshuar kohën në terminal (kam kaluar një kohë të mirë por zona kohore amerikane) dhe asgjë fare, gjithnjë gabimi. 🙁

 16.   Jim dijo

  Përshëndetje Ali, unë jam i njëjtë me ju, a gjetët ndonjë zgjidhje? Unë kam një MacBook Pro tim 2012, përshëndetje.

 17.   Aldair Morales Saldarriaga dijo

  Përshëndetje, si jeni, e kam këtë gabim kur dua të instaloj Mac OS sierra në një MacBook Pro nga 2011 me një disk ssd, unë tashmë kam provuar të gjitha datat pas dhe para versionit OS, tmb kam provuar të vendosni të dhënat manualisht, gabim mua del vetëm kur është gati të përfundojë instalimi i gjithçkaje, le të themi se ndodh 99.9% e gabimit të ngarkesës, ndonjë mënyrë tjetër për të zgjidhur gabimin?

  1.    Carmen dijo

   A keni arritur ta zgjidhni problemin? E njëjta gjë e saktë po më ndodh me një MacBookPro Mid 2010 7.1 kur përpiqem të instaloj Sierra: Unë provova datën, USB të ndryshme, si me krijuesin e Diskut ashtu edhe me krijuesin e diskut, për të bërë manualin e usb-së duke shtypur komandën sudo në terminal. Me të gjithë ata, gabimi i ngarkesës kthehet kur ka më pak se një minutë instalimi.
   A e di dikush se si mund ta bëj atë?

 18.   Fran dijo

  Faleminderit shumë që ka punuar në mënyrë të përsosur me SSD-në time të re. Macbook im është nga 2011 dhe gjithçka në rregull me zgjidhjen

 19.   brayangtr dijo

  Pasi provoi gjithçka, Al fiiiiiiiiiiiiinn !!! Isha në gjendje të instaloja Mac Sierra. E bëra në këtë mënyrë
  1. Meqenëse kisha formatuar diskun dhe nuk kisha sistem operativ, instalova përsëri sistemin operativ që vjen nga fabrika në MacBook tim (në rastin tim Yosemite) duke përdorur opsionin e Riparimit të Internetit (Cmd + R)
  2. Pasi të instalohet, shkarkoni Sierra përsëri, por tani me Cable dhe duke mos përdorur Wi fi (leni gjithashtu dyqanin e aplikacioneve të azhurnojë opsionet e sigurisë ose ato që rekomandoi.)
  3. Kontrolloni nëse shkarkimi është bërë në mënyrë korrekte dhe pa gabime duke përdorur kodin Sha1 në këtë mënyrë.
  - Ekzekutoni në terminal: shasum /Applications/Instal*OS*.app/Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg
  - Prisni disa minuta që të shfaqet rezultati
  - Rezultati duhet të jetë ky (nëse keni shkarkuar sierra 10.12.5): 51df126965433187403987c9d74d95c26cba9266
  Por në këtë faqe në internet ka një tabelë me rezultatet që duhet të paraqiten sipas versionit që përdoret https://github.com/notpeter/apple-installer-checksums
  4. Tani kam krijuar nisjen time USB duke përdorur terminalin (në motorin e kërkimit mund të gjeni udhëzime). Pasi të mbaronte procesi, unë gjithashtu bëra një kontroll nëse e kam transferuar saktë skedarin në USB duke përdorur kodin Diff në terminal. (që gjithashtu mund të gjendet lehtësisht në motorin e kërkimit) është OPSIONALE.
  5. Si doja të heq qafe dyshimin se nëse azhurnimi mund të instalohet në mënyrë korrekte ose gjithashtu të ketë një gabim para se të përfundoni instalimin. Unë u përpoqa të azhurnoj Osx Yosemite tim në Sierra duke përdorur instaluesin e shkarkuar (pa usb) dhe për habinë time u instalua si duhet, nuk u shfaq asnjë gabim.
  Kjo më tregoi se unë mund ta instaloja Osx Sierra nga e para. (Ishte ajo që doja vërtet).
  Kështu që provova të instaloj nga e para (pa korrigjuar datën ose asgjë). Dhe siç thashë, ishte INSTALUAR në mënyrë korrekte dhe nuk e mora më atë mesazh të tmerrshëm. 😀 Tani po shijoj SIerra

  Shpresoj se të ndihmon

 20.   Robert Castillo dijo

  Problemi është këtu që ata vendosin ditën e muajit në vend dhe nuk duhet të fillojë ashtu, dhe atëherë fotografia në imazh është në rregull, ky ishte gabimi i vetëm.
  Një gjë tjetër para se të filloni të shkruani duhet të fillojë me fjalën data e ndjekur nga numrat, ju vetëm duhet të shihni 10 shifra jo më shumë që ajo të funksionojë.
  Shpresoj të jetë shumë e dobishme, Zoti ju bekoftë

 21.   Pedro Gonzalez dijo

  Unë ndryshova baterinë e kompjuterit tim dhe kur përpiqesha të instaloja sierra më dha gabimin.

  Me një "datë 0901123017" të fiksuar.

  Faleminderit shume !!!

  1.    Z3X dijo

   Erërat funksionojnë

 22.   Claudia dijo

  Përshëndetje, unë kam një Mac Book Air 2014 dhe natën e kaluar u deshën 23 minuta për të përfunduar instalimin e OS Sierra. E vërteta është që unë duhej të ulja kapakun sepse duhej të shkoja në aeroport. Tani nuk fillon. I dhashë cmd + alt + fikur dhe kur e ndez një ikonë skedari me një pikëpyetje shfaqet duke ndezur brenda. Dikush ka ndonjë ide se çfarë mund të bëj? Faleminderit!

 23.   Në rregull dijo

  Ka punuar për mua që të riinstaloj High Sierra, kontribut shumë i mirë faleminderit