Rregulloni problemet me WiFi në Mac tuaj duke menaxhuar listën e rrjeteve të regjistruara

Një nga gjërat për të cilën duhet të jemi të qartë është se menaxhoni rrjetet WiFi Në Mac-in tonë është një nga gjërat që duhet të dimë jo vetëm për shkak të problemeve që mund të japin çelësat që kemi futur, por për shkak të gjurmës që mund të lëmë në një kompjuter në lidhje me rrjetet WiFi për të cilat kemi i lidhur dhe kjo është se macOS Ashtu si sistemet e tjera, ajo lë një histori të ruajtur të rrjeteve Wi-Fi në të cilat ne jemi lidhur me sukses.

Sidoqoftë, unë nuk jam duke e shkruar këtë artikull për të mësuar se si të mos lëmë gjurmë në Mac në lidhje me rrjetet me të cilat jemi lidhur, por të di se si të menaxhojmë rrjetet WiFi në rast se ato edhe pse lidhen me kompjuterin tonë, ato nuk na lejojnë të shfletojmë rrjetën. 

Ka raste, dhe posaçërisht në rrjetet WiFi të qendrave arsimore ku unë punoj, që për shkak të një tepricë të adresave IP serveri fillon t'u japë probleme lidhjeje njerëzve që ishin tashmë të lidhur me të. Prandaj ajo që duhet të bëjmë është të harrojmë rrjetin e qendrës, e cila zakonisht quhet Medusa e Kuqe dhe ri-vërtetohet me kredencialet tona. 

Ky është hapi i parë që duhet të marrim parasysh kur pajisjet tona na lidhin me një rrjet të caktuar WiFi. Ne duhet ta detyrojmë kompjuterin të kërkojë një adresë të re IP automatike për të shijuar përsëri lidhjen. Brenda sistemit Mac, është vendi ku menaxhohen rrjetet WiFi Launchpad> Preferencat e sistemit> Rrjeti> WiFi> I përparuar.

Në dritaren që shfaqet, ne mund të shohim secilin nga rrjetet WiFi në të cilat jemi lidhur në një moment, kështu që ne mund të eleminojmë rrjetet nëse nuk duam që ato të shfaqen në kompjuter ose të menaxhojmë ato që kemi në mënyrë që të kryejmë procesin që kam përmendur. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.