Zgjidhja për njollat ​​e mjegullës në aluminin iMac

Në shumë site në blogosferë dhe forume kam lexuar në lidhje me shkëmbimet e plota iMac me garanci, blerjen e dehidratuesve dhe shumë shkopinj të verbër për të trajtuar problemin e mjegullimit në syzet iMac.

Zgjidhja është aq e thjeshtë sa duhet të vijë në udhëzime pasi nuk kërkon ndonjë gjë të veçantë.

Nuk është një zgjidhje për problemin, ka të bëjë me pastrimin e xhamit në një mënyrë shumë më të rehatshme.

Xhami i iMac është bashkangjitur në mënyrë magnetike, kështu që duhet vetëm ta tërheqim, për këtë do të përdorim një kupë tipike thithjeje që përdoret për të varur lecka nga pllakat e kuzhinës ose kupën thithëse të djepit GPS të makinës; çdo lloj kupe thithjeje do të bëjë. (Nëse nuk keni kupë thithëse, përdorni letër celofani, duke bërë një dorezë të improvizuar në mes)

 • Ne ngjisim kupën e thithjes në një cep të gotës dhe hedhim
 • Ne lajmë gotën në lavamanin e kuzhinës (me një leckë në mjegullën e formuar, është mirë, por ne tashmë e shfrytëzojmë rastin për ta pastruar atë)
 • e thajmë me një leckë ose e lëmë të thahet aty ku enët
 • ne e vendosim gotën përsëri në vend

Aq e lehtë sa kaq.

Natyrisht, problemi vjen nga një e metë e dizajnit në iMac, por mendoj se zgjidhja është aq e thjeshtë sa, të paktën për mua, nuk ia vlen të luftosh me Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

71 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto Rojas dijo

  Dhe si mund të pastroni mjegullën dhe kërpudhat brenda ekraneve të macbook pro? Faleminderit dhe kush mund të më japë zgjidhjen e këtij problemi

 2.   jose dijo

  Nuk e di, e shoh zgjidhjen kaq të thjeshtë saqë me siguri ka një hile hehehe. Dua të them, ju mund të jeni në gjendje të pastroni gotën, por nuk po parandaloni që pluhuri të futet ndërsa është e hapur. Ne me të vërtetë nuk e dimë se si ndikon kjo në imac.
  Unë nuk dyshoj se zgjidhja juaj është efektive, është se është aq e lehtë sa që ndoshta për këtë kam dyshime
  një përshëndetje

 3.   jaca101 dijo

  @Jose Le të shohim, gjëja është sirtari, ajo që qëndron pas gotës së bukur nuk është asgjë më shumë se një monitor xhenerik i shkëlqyeshëm, le të shkojmë nëse kap pluhur nga heqja e gotës për disa minuta, ju e pastroni atë si çdo tjetër që nuk vjen me gota.

  @Alberto Rojas E vërteta është që unë nuk di se si ta heq gotën nga MacBook pro i ri, nuk kam pasur një që ta provoj. Unë nuk mendoj se shkon edhe me magnet me kaq pak hapësirë, por mbase ka një lloj kapjeje apo diçka tjetër, a keni provuar të tërheqni me një filxhan thithjeje për të parë se çfarë ndodh?

 4.   Felipe dijo

  Certainlyshtë sigurisht e lehtë, e lehtë me pak filxhan thithës. Unë kisha, kam gjurmë lagështie. Më lejoni të shpjegoj, në ekran ka ende gjurmë të lehta në pjesën e sipërme, gjë që ndodhi edhe me kapakun e xhamit, këto, i fshiva vetëm tani, por të tjerët? Sidoqoftë, nuk e di nëse është më shumë sesa një e metë e dizajnit ... Ndonjë ide? Faleminderit.

 5.   jaca101 dijo

  @Felipe ju thoni se ka lagështirë Nën mbulimin me shkëlqim të monitorit, si dhe në gotë ??? sepse nëse është sipër, pastrohet si çdo monitor tjetër, nëse dëshironi me atë lloj shkumë të pastroni monitorët ...

 6.   Alberto Rojas dijo

  Ekrani në MacBook Pro është 17. Dhe mjegulla dhe njollat ​​janë brenda ose poshtë, jo sipër. Më duket se duhet të çmontohet nga zorra. A guxon dikush të bëjë testin?

 7.   jaca101 dijo

  @Alberto Rojas Por… nga 17? Macbook pro? Nuk është Unibody, natyrisht, ne nuk kemi xham përpara, vetëm ekranin ... mirë, zgjidhje e keqe, mendoj se problemi juaj tashmë është Apple ...

 8.   Alberto Rojas dijo

  Nuk është unibody, është 2.33 GHz.E imagjinova se ishte diçka më delikate. Ju nuk mund t'i imagjinoni problemet kur retusoni fotot, pikat e zeza fantazmë kudo. Apple atëherë.

 9.   jaca101 dijo

  Nëse keni pika të zeza, kjo për shkak se ka pixel të vdekur, për Apple por tani!

 10.   Alberto Rojas dijo

  Njollat ​​duken më shumë si pika të parregullta, pa formë si kërpudhat që shfaqen brenda thjerrëzave fotografike.

 11.   jaca101 dijo

  Merrni kënaqësi kaq të çuditshme për Apple!

 12.   Trokoloso dijo

  Pershendetje te gjitheve. Heqja e ekranit është zgjidhja më efektive dhe më afatgjatë, por ekziston edhe një zgjidhje tjetër më e shpejtë pa nevojën e heqjes së ekranit: merrni tharëse flokësh dhe fryni ajrin e nxehtë direkt në ekranin imac, për disa sekonda do të ketë kondensim mungon Siç them, është një zgjidhje e shpejtë dhe praktike, por me kalimin e kohës njollat ​​do të rishfaqen nëse vendi është shumë i lagësht. Pershendetje

 13.   MANOLO dijo

  Përshëndetje, desha të pyes nëse heq gotën, shkëlqimi i bezdisshëm zhduket.

 14.   Diego dijo

  Hahahaha…, ju përdorues makinash, i konsideroj të pabesueshëm.
  Unë thjesht nuk e kuptoj, natyrisht, pse nuk e vendosni gotën në pjatalarëse me ultra calgonit.
  Njeri, e vërteta është se ky është një gabim i pafalshëm, nëse do të kisha blerë një dhe të paguaja 1700 euro për të pasur këto probleme, do të bërtisja në qiell. Dhe unë nuk jam një përdorues i humbur i windows që nuk bëj asgjë përveçse kritikoj apple, përkundrazi, pasi vuaja me win vista, unë dua të blej një imac, por duke parë këtë dështim dhe një tjetër që duket se po jep me drejtuesit e grafikut Preferoj të pres të shoh nëse e zgjidhin, pasi 1649 euro që modeli që dua nuk kushton çdo ditë.
  Ju, përdorues të Apple, duhet të ankoheni më shumë kur një nga produktet e Apple është me defekt ose ka mangësi serioze, pasi që në këtë mënyrë Apple do të shqetësohej shumë më shumë për të kënaqur dhe kompensuar përdoruesit e saj. Por nëse përkundrazi, ata veprojnë ashtu si veprojnë, duke shprehur kënaqësi majtas dhe djathtas për produktin dhe madje ndonjëherë, duke i kthyer disavantazhet e tij në virtyte (në rastin e iPhone), është normale që kompania të mos vendosë bateritë 200% për të zgjidhur problemet.

 15.   Alberto Rojas dijo

  Unë ju them se gjëja u rregullua lehtësisht. Meqenëse kam Apple Care, Apple ndryshoi ekranin tim falas.

 16.   sakura dijo

  Sigurisht, sepse nuk e vendosni gotën në pjatalarëse me ultra kalgonit.

 17.   Alberto Rojas dijo

  Sakura, ndalo marrëzitë, ideja e komenteve është se ato janë produktive dhe të dobishme, kështu që ne me të vërtetë e ndihmojmë njëri-tjetrin.

 18.   Fonsi dijo

  Problemi im është pak kompleks, kam një vijë horizontale perfekte me një ngjyrë të errët, të njëjtën ngjyrë me mjegullën, në pjesën e poshtme të majtë, vija matet rreth 8 cm sikur ta kisha vizatuar me një vizore, dhe mundet vetëm të shihet me ngjyra të qarta. Ndonjëherë ajo zhduket kur makina është e fikur për ditë, unë e ndez atë dhe nuk është aty, por ajo fillon të shfaqet me orët dhe shfaqet pak nga pak sa më e gjatë të jetë koha pa fikur makinën. Të them të drejtën, dhe pastrova gotën, km duket se është metrakilate bajate, dhe e lashë më të ndritshme se ari, por fatkeqësisht e shoh që është pas tft, dhe nuk guxoj të hap makinën për të pastruar tft Nga prapa, unë nuk di për njerëzit, por kjo tregon shumë, dhe unë jam një dizajner grafik dhe i bezdisshëm, përveç kësaj unë jam ostia d i butë me këto gjëra dhe çmimi i makinës nuk është saktësisht i lirë. faleminderit të gjithëve

 19.   Armando dijo

  Fonsi, do të shihni në monitorët LCD, shkëlqimi dhe ngjyrat prodhohen në mënyra të ndryshme, rezulton se ngjyrat krijohen nga pikselët e LCD, por shkëlqimi shkaktohet nga llambat horizontale prapa saj, kështu që nëse faji juaj është një nga ato llambat duhet të kontaktoni apple

 20.   jaca101 dijo

  Po, TFT-ja juaj është prishur, ju duhet ta riparoni atë dhe duhet të mbulohet nga garancia.

 21.   Sokrati dijo

  Përshëndetje shumë mirë, kam një iMac 24 ″ 2.8 ati radeon etj etj etj ...

  Si shumë njerëz ... Kam njollat ​​e lumtura brenda pllakës së polikarbonatit ...

  Monitori Samsung dhe super-disku gjithashtu më dështuan ... por kjo është një histori tjetër.

  Edhe nën garanci ata sistematikisht ndryshonin xhamin sa herë që mjegulla dilte në këndin e sipërm të majtë.

  Në ekskursionet e mia të ndryshme në ktuin unë mund të shihja në linjën e shërbimit teknik disa iMac identik me timen me të njëjtin vizatim piktoresk ... një Renoir autentik ... fryt i temperaturave të larta ..

  Tashmë duke qenë jashtë garancisë ... njollat ​​morën vetëm 2 3 ditë për t'u shfaqur ...

  Prandaj, duke parë prishjen e një monitori ... Unë rrezikova ...

  Kam kryer izolimin dhe më shumë zgjidhje, por asnjë nuk ka funksionuar ...

  Kjo ka qenë përpjekja ime e fundit për të hequr qafe ethet e djalit tim ... kështu që unë e shpova atë ...

  Të përpiqem t’i shpëtoj jetën ... Unë e izolova me një karton të veçantë burimin që është fajtori i vërtetë ... i gjithçkaje ... shumë i nxehtë ... shumë ... Unë them se asnjë inxhinier nuk mendoi ta vendoste një mini Mac ??, ...

  Për momentin ajo tashmë po rrokulliset dhe del një nxehtësi që digjet pothuajse nga pas .. Unë mendoj se e gjithë ajo nxehtësi brenda është shumë shkatërruese dhe më shumë me një monitor të këtij lloji ...

  Nëse funksionon, diçka që nuk e di akoma .. Do t'ju tregoj et Përshëndetje!

 22.   jaca101 dijo

  Njeri ide e mirë, por që kur filluat mund të kishit përqendruar dhe drejtuar disi stërvitjet për t'i drejtuar ato.

 23.   Sokrati dijo

  Përshëndetje, nëse stërvitja rrëshqiti pak ... por funksionoi, ekrani nuk është njollosur përsëri, ai gjithashtu punon mirë, një nxehtësi del nga burimi mbresëlënëse ... ndoshta do të më zgjasë një tërheqje tjetër ... përshëndetje!

 24.   jaca101 dijo

  Do të ishte ende një ide e mirë të shënoni vrimat për vrimat paraprakisht në mënyrë që të mos devijojë kur filloni të bëni shpime. Ekziston edhe një program kompjuterik, një farë Kontrolli Fan që ju lejon të vendosni tifozët e kompjuterit me një shpejtësi më të lartë për të detyruar më shumë ajër të dalë nga foleja e sipërme, megjithëse iMac mund të bëjë zhurmë atëherë dhe kjo nuk është e lezetshme ...
  Tani për tani unë vetëm iu nënshtrova kuriozitetit dhe e instalova për të provuar zhurmën. Po, tingëllon po, por temperatura që e shënon ka rënë 23 gradë, nga 73 ka rënë në 50. Unë e heq sepse nuk më intereson nëse është e nxehtë, nuk tingëllon dhe nuk marr avull, gjithashtu temperatura optimale e punës së albumit është 68 hard aq më e mirë pa kontroll të ventilatorit.

 25.   Mary dhe. dijo

  Faleminderit!!! Unë isha larg shtëpisë për Krishtlindje dhe me të ftohtin që po bënte, kur u ktheva gjeta gotën e iMac tim të mjegulluar brenda. Unë e vlerësoj këtë postim pasi pasi kam lexuar disa bloge dhe forume mendova se do të ishte e vështirë për tu zgjidhur ...
  E nxora xhamin mbrojtës pa probleme, e pastrova lehtë dhe siç thotë kush, u vendos vetë.
  Unë kam qenë me Mac për një kohë të shkurtër dhe e dua atë. Ju mund të kritikoni, nuk ka asgjë të përsosur në këtë jetë (le të mos jemi më papistë se Papa). Por është e qartë për mua se atje ku Apple ka një faj, ekziston gjithmonë një zgjidhje e thjeshtë dhe praktike.

 26.   alexuco dijo

  Unë kam çmontuar xhamin mbrojtës me shkëlqim, kam vazhduar ta pastroj atë brenda dhe jashtë, dhe kam akoma njollat ​​e lumtura. Pastrimi është bërë tërësisht, me ujë, alkool izopropil, më shumë ujë, tharje dhe dhia e egër. Unë madje e kam regjistruar për ta rishikuar më vonë, dhe asgjë fare. Këto njolla janë brenda monitorit. Unë tashmë jam i dëshpëruar.

 27.   jaca101 dijo

  Ato nuk janë më avull, ato janë tym.
  ju duhet të ndani kapakun e monitorit dhe ta pastroni atë, por kjo tashmë është shumë më e guximshme. Më ndodhi duke provuar kontrollin e tifozit smc që duke ventiluar shumë nxehtësi u ngrit në majë të monitorit dhe u njollos.

 28.   kallamar dijo

  pershendetje kolege nga ethet per keto pajisje te pabesueshme; Hej, unë kam një macbookpro alumini 15 inç dhe disa njolla të lehta u shfaqën në ekran kohët e fundit, dy prej tyre, por ato janë vetëm në krye të "shiritit të kontrollit" (skedari, modifikimi, pamja, historia, etj.) .). Unë jam paksa i çmendur dhe më pëlqen të shpik më shumë, kështu që kur makina ime mbinxehej dhe ngeci kur bëja video ose procese të tjera të rënda, kërkova një zgjidhje për ta ftohur atë me ujë, poshtë, me një sistem që modifikohet nga një miniaturë shatërvan artificial (është një motor i vogël që nxjerr ujë nga një gotë dhe e dërgon përsëri në gotë përmes një çorape të gjatë; e vendosa zorrën në një spirale nën makinën dhe voila, tha i pari mac i ftohur me ujë ...) përveç njollave të dritës në shiritin e kontrollit ka edhe një lloj gërvishtjeje të vogël brenda, e cila është në pjesën e poshtme të majtë të ekranit; gjithashtu u shfaq kohët e fundit.
  Përveç të gjitha këtyre të dhënave, unë do t'ju them se unë e përdor kompjuterin 8 orë rresht ose më shumë sepse më pëlqen të punoj gjithë natën, ndonjëherë e kam ngrohur aq shumë sa sistemi (osx) çmendet dhe jep dështime edhe pasi e keni fikur dhe ndezur për orë të tëra më vonë, por kjo ka ndodhur disa herë dhe është rregulluar vetë.
  Ju lutem më ndihmoni, unë jam një student, dhe nëse kjo makinë merr dehur nuk mendoj se mund të blej një tjetër për një kohë të gjatë. NDIHMONI !!!!!!!! faleminderit miq

  Përshëndetje nga Amerika e Jugut.

 29.   kallamar dijo

  vajza ime është një 15-inç macbookpro, 1.83Ghz intel core duo,
  2 GB 667 Mhz DDR2 SDRAM, dhe është disa vjeç, unë jam pronari i dytë, kështu që e bleva atë të dorës së dytë. kohët e fundit kam ndryshuar baterinë për një gjenerik shumë të lirë kinez dhe disa kohë më parë kam ndryshuar kartën e kujtesës për atë që keni tani.

  një pyetje tjetër: si e matni temperaturën e macbooks tuaj; A mund ta bëj me një testues që sjell funksionin e matjes së temperaturës? Cila është temperatura optimale ose normale e funksionimit? Po sikur të mund të përdor testuesin për të matur temperaturën aty ku vendos sensorin? në cilën pjesë të kompjuterit mund të vendos sensorin e kontrollorit? pjesa ku macbook im nxehet më shumë është më poshtë, midis baterisë dhe buzës ku është ekrani.

 30.   kallamar dijo

  (kjo është vajza ime):

  Emri i modelit: MacBook Pro 15
  Identifikuesi i modelit: MacBookPro1,1
  Emri i procesorit: Intel Core Duo
  Shpejtësia e procesorit: 1.83 GHz
  Numri i përpunuesve: 1
  Numri i përgjithshëm i bërthamave: 2
  L2 Cache: 2 MB
  Kujtesa: 2 GB
  Shpejtësia e autobusit: 667 MHz
  Versioni i ROM-it të boot: MBP11.0055.B08
  Versioni SMC (sistemi): 1.2f10
  Numri Serial (sistemi): W86110R0VJ0
  Hardware UUID: 00000000-0000-1000-8000-0016CB881CFB
  Sensori i lëvizjes së papritur:
  Shteti: Aktivizuar

 31.   kallamar dijo

  A ka dëgjuar dikush për një program që mund të korrigjojë pikat e bardha të quajtura "Pixel Fix" ???

  A di dikush ta përdor ????

  në një forum tjetër ata thonë se njollat ​​janë për shkak të faktit se një numër transistorësh (ose si quhen ata) të atyre që kontrollojnë pikselët janë jashtë kontrollit, ata thonë atje, se Pixel Fix mund t'i rikonfigurojë ato.

  ndihme mut !!!!!!!!! karriera ime universitare varet nga kjo makinë dhe unë ende kam nevojë për të hedhur një fasule (kështu që ne flasim këtu).

  mos më besoni fag, është që unë studioj media audiovizive përmend kinemanë, fotografinë dhe videon; Unë në thelb punoj me përpunimin dixhital të imazhit, dhe mut nëse ekrani është i dehur, kjo me të vërtetë ndikon shumë tek unë.

  mirë faleminderit edhe një herë vëllezër të vegjël.

 32.   kallamar dijo

  (miqtë e gjeta këtë, por përsëri më përgjigjeni ju lutem):

  Keni një monitor plazma ose LCD me një piksel të mbërthyer (nuk ndryshon kurrë ngjyrën)?

  Keni një monitor me një pikë që gjithmonë duket pak më e ndritshme ose pak më e shurdhër se pjesa tjetër e ekranit?

  Kështu që ndoshta ajo që keni është një ose më shumë pixel të mbërthyer.

  Para së gjithash, duhet të theksohet se nuk po flasim për pikselë të vdekur.

  Një piksel i vdekur normalisht është ai që duket plotësisht i zi pavarësisht se çfarë ndodh në pjesën tjetër të ekranit; domethënë është i vdekur, pa ngjyrë.

  Bllokimi i një pixel mund të shkaktohet nga mosfunksionimi i tranzitorit ose nga një shpërndarje joomogjene e kristalit të lëngshëm ose plazmës.

  Nëse keni këtë problem, ekziston një mënyrë e thjeshtë për t’u përpjekur ta rregulloni atë:

  * Fikni kompjuterin dhe monitoroni. Përdorni një leckë ose një leckë të lagur, vendosni presion të moderuar në zonën e problemit.

  Sigurohuni që të mos shtypni pjesë të tjera të monitorit, pasi mund të krijoni probleme në sektorë të tjerë.

  * Ndërsa jeni duke ushtruar presion, ndizni monitorin dhe kompjuterin.

  * Hiqni pëlhurën dhe shpresojmë që pikseli i mbërthyer të kthehet në normalitet.

  * Presioni ndihmon në shpërndarjen e lëngut përreth zonës ku mund të jenë bllokuar një ose më shumë piksele. Nëse kjo nuk e zgjidh problemin, mos u dorëzoni.

  Mund të provoni softuerin e riparimit, të tillë si JScreenFix ose UDPixel, duke klikuar në lidhjet më poshtë:

  http://www.jscreenfix.com/

  http://udpix.free.fr/

  Vini re se metoda e sapo përshkruar është e dobishme vetëm për pikselët e mbërthyer, por nuk do të funksionojë për pikselët e vdekur.

  Gjithashtu, ndërsa ka tendencë të ketë një përqindje të madhe të dobisë, është e përshtatshme të theksohet se ka raste kur pikselët e ngujuar nuk do të dëshirojnë të kthehen në normale me këtë teknikë.

 33.   jaca101 dijo

  Calamaro: Merrni atë MBP veç dhe pastroni shfryrjet e tij. Nuk është normale që ajo të jetë aq e nxehtë sa të çmend OS X.
  Kam pasur një nga ata që punojnë 24 orë në ditë, duke arritur një rritje prej dy muajsh me radhë.

  Nga rruga, shumë interesante për pikselët e vdekur ... Do ta provoj. Ka logjikën e saj.

 34.   alexuco dijo

  JACA101, nëse siç thoni ju janë tym dhe jo me avull, si e keni zgjidhur atë? Nëse duhet ta çmontoj rastin, nuk ka problem. Por unë kam parë një tutorial që e ka çmontuar tërësisht dhe mendoj se nuk mund të hyj më shumë sesa kam bërë. Dua të them që sa i përket monitorit nuk ka më. Do të ishte ndryshe nëse do të doja të bëj diçka tjetër, por sapo të hiqni mbrojtësin me shkëlqim, çfarë tjetër mund të bëni ???

  Për një shembull, ju lë udhëzuesin që kam punuar për këdo që mund të përdoret, ose në rast se dikush mendon se si mund të heq njollat ​​e mia të tymit.

  http://www.vimeo.com/10670105

 35.   jaca101 dijo

  Epo, nuk kam vendosur ta zgjidh akoma, por do ta zgjidh.
  Ditën që do ta bëj do të regjistroj një video të procesit.

 36.   alexuco dijo

  Për jaca101, në rast se njolla jonë njerëzore mund të zgjidhet, si mendoni se duhet të bëhet? Kjo është, nëse hiqni shkëlqimin për të hyrë në monitor, dhe ky i fundit ka njollat ​​brenda tij, si do t'i pastrojmë ato? Unë nuk shoh një zgjidhje sepse nuk ka më pjesë në mes, monitori është krejt i pamundur të shpërthejë, të paktën është ajo që kam parë.

 37.   jaca101 dijo

  Asgjë nuk është e pamundur ... Unë e di që njollat ​​e mia janë nën shkëlqim, kur ta heq unë do të ngarkoj videon, nëse asambleja është rrënjësisht e paarritshme, atëherë mund të jetë e nevojshme të shkelni atë radikalitet, por nëse kjo shkelje është e dëmshme për duke funksionuar, atëherë peshoj mundësinë e zhytjes së të gjithë monitorit në alkool izopropil ose ndonjë lëng tjetër dielektrik që do të pastrojë njollat ​​me anë të kontaktit.

 38.   alexuco dijo

  Ndoshta nuk e kam shpjeguar mirë veten, ose diçka më shpëton. Në videon time që postoj, ju mund të shihni se si e heq me shkëlqim. Epo, unë pastrova gjithçka me alkool izopropil, dhe asgjë fare, sepse njolla nuk ishte aty, por brenda monitorit. Prandaj, sado që i dhashë, ai ishte i padobishëm.
  Zgjidhja e vetme që unë shoh është nëse përveç heqjes së mbrojtësit të parë ose me shkëlqim, monitori gjithashtu mund të çmontohet, por kjo tingëllon si fjalë e madhe për mua, dhe madje as në një video që ekzekutohet në internet nga shërbimi teknik i Apple nuk është « intuituar »Që monitori të mund të shpërthejë. Do të ishte gjithashtu një rrezik.

  http://www.vimeo.com/10670105

  Dikush ka ndonjë ide për bricomania?

 39.   jaca101 dijo

  Nëse do ta kishit shpjeguar mirë veten, po ... Unë ende i referohem çmontimit të monitorit glosi nga brenda dhe në rast se nuk mund të shpërthehet, zhyteni plotësisht në tretësirën dielektrike. Unë nuk mendoj se lëngjet e qelizave me ngjyrë, duke qenë të papërshkueshme nga uji, ndikohen.

 40.   Makinë dijo

  Kështu që ju mendoni se duhet të heqim gotën nga ekrani sa herë që fikim kompjuterin, sepse pas fikjes njollat ​​e avullit ose ajrit të nxehtë shfaqen përsëri. Unë nuk jam konformist si ti.
  Përshëndetje.

 41.   Igor dijo

  @alexuco

  http://www.vimeo.com/10670105

  Kjo metodë që ju mësoni mund të bëhet edhe në iMac të ri? Të dy 21,5 ″ apo 27 ″?

 42.   jolumafez dijo

  Alexuco, zgjidhja që ju propozoni, ishte perfekte për mua dhe shumë e lehtë për tu ekzekutuar. Për disa minuta, unë i dhashë fund disa javëve të vuajtjeve, thjesht duke menduar të ngarkoj iMac Core i7 timen 27 inç në shërbimin e Apple, edhe nëse mbulohet nga një garanci e zgjatur për më shumë se dy vjet.
  Unë nuk e di se sa kohë do të duhet para se pikat (hijet difuze) në pjesën e sipërme të majtë dhe të djathtë të poshtme të monitorit të përsëriten. Kur pastroja me alkool izopropil, vura re që pëlhura ishte paksa e zezë, kështu që supozoj se ishte lagështirë dhe tym (sqaroj se jam duhanpirëse, për çdo rast). Sipërfaqja e monitorit ishte pa njolla, pasi ato ishin ekskluzivisht në xham mbrojtës.
  Vërej se iMac im është një faturë e fundit të vitit 2009, kështu që prezantimi i xhamit ndryshon pak nga modeli i përdorur në videon shpjeguese.
  Faleminderit përsëri dhe unë rekomandoj procedurën për këdo që ka një minimum guximi.

 43.   anita dijo

  Keshille shume e mire. Megjithëse nuk e di nëse do të ishte kaq e guximshme t'i drejtohesha atyre, por me siguri në rast të një problemi si ky ... Unë do ta provoja!
  Sapo pashë një vend të lagur në ekranin tim iMac në të djathtë. Kam lexuar një postim me një majë, i jap nxehtësi me tharëse dhe e kam bërë. Por tani shikoj përsëri dhe nuk e di nëse është se nuk kam bërë mirë, apo po kthehet në formë!
  Do të marr përsëri tharësen ...

 44.   I-tek.es dijo

  Këshillë e shkëlqyeshme. Kupë thithje, kamoshi dhe për të punuar përsëri. Dhe nga rruga, kënaquni të shikoni se si djemtë Apple përfundojnë ambientet e brendshme. Faleminderit

 45.   Alvaro dijo

  Përshëndetje, unë kam një imazh 21,5 nga fundi i vitit 2009. Duke u përpjekur të heq gotën e lumtur që mbulon ekranin, ajo më theu në gjysmë ... Magnet ishin fajtorë kur unë isha ndarë tashmë, dhe ai në një cep ishte u largua me mua. gjysma e kristalit në dorën tjetër .. Sidoqoftë, a di dikush se ku mund të blini një kristal tjetër? Nuk e di se çfarë më jep ta kem kështu pa gotë, duket se gjëja e dobët është në punë

 46.   jaca101 dijo

  Po, këtu: http://www.ifixit.com/Apple-Parts/iMac-Intel-21-5-Inch-Glass-Panel-EMC-No-2308/IF173-001?utm_source=ifixit_cart&utm_medium=cart_product_link&utm_content=product_list
  Pak e shtrenjtë po, por uau ...

  Redakto: Sapo pashë që kjo pjesë funksionon vetëm në SH.B.A.

 47.   jaca101 dijo

  Ndoshta mund të pyesni një Benotac ose ndonjë shitës premium të mollës që kanë shërbim teknik.

 48.   sachie dijo

  Përshëndetje, kam të njëjtin problem me ekranin dhe mjegullën e mallkuar.
  Doja të dija nëse pas pastrimit të tij problemi mbaroi ose duhet ta bëni herë pas here. Faleminderit

 49.   jolumafez dijo

  Rreth një vit më parë, nxora gotën mbrojtëse që ishte e ndotur me mjegull dhe e pastrova me kujdes. Tani e përsërita procesin, pasi njollat ​​e bekuara ishin kthyer, por me fatin e keq zbulova se ekrani gjithashtu kishte një njollë të zbehtë, por të dukshme, në të gjithë buzën e djathtë. Zbulova se kur ndezin kompjuterin, ky vend nuk është shumë i dukshëm dhe rritet me ngrohjen e monitorit. Kjo është shqetësuese dhe unë do të përdor shërbimin e garancisë që është ende në fuqi, pasi kam frikë se do të përkeqësohet me kalimin e kohës.
  Teoria ime është që këto iMac gjenerojnë nxehtësi të tepërt, që ato të mos shpërndahen aq me efikasitet sa duhet. Shpresoj që modelet e fundit me porta rrufeje të kenë përmirësuar këtë aspekt (deri më tani më duket se e kanë, por nuk e di deri në çfarë mase).
  Zakoni im ishte të mbaja makinerinë 24 orë në ditë, duke ekzekutuar prezantime fotografike kur nuk përdoren. Unë mendoj se përdorimi nuk është i mirë për këta kompjuterë të veçantë, prandaj këshilloj kundër tij.
  Mendimi im është se është më e sigurt të blini një ekran kinemaje ose një monitor rrufe (i cili nuk gjeneron sa më shumë nxehtësi) dhe një Macbook pro, për shembull.
  Për sa kohë që monitori në vetvete nuk është i njollosur, është një ide e mirë të vëzhgoni xhamin e jashtëm për mjegull dhe ta pastroni atë sa më shpesh që të jetë e nevojshme. Nëse keni njollosur një herë, pothuajse mund të prisni që ajo ta bëjë përsëri.
  Një ide tjetër që kam menduar, është të vendosë rreth tre tifozë të vegjël (të tillë si ato të disa kartave video ose procesorëve) në vendet e poshtme të bazës së monitorit, në mënyrë që të detyrojmë hyrjen e ajrit pak drejt pjesës së brendshme, për të ndihmuar puna e deficitit të sistemit të ventilimit të brendshëm. Do ta bëj sa më shpejt që t’i marr ata fansa.
  Luck.

 50.   Xhaka101 dijo

  Njollat ​​e mjegullës do të shfaqen për sa kohë që kushtet atmosferike nuk janë "zgjidhur"

 51.   jolumafez dijo

  Perfectlyshtë krejtësisht e saktë: Nëse shkaqet nuk ndryshojnë, efektet do të përsëriten. Sidoqoftë, në të njëjtat kushte mjedisore, unë kam mbajtur makineri dhe monitorë të tjerë që punojnë normalisht. Pa bezdi të mjegullës që ndodhi dhe përsëritet në iMac 27 from nga fundi i vitit 2009. Rezulton se është e vlefshme të dyshosh se dizajni i këtyre iMac paraqet një deficit ftohës ose ndonjë dobësi tjetër strukturore, e cila shkakton problemi i lartpërmendur në një numër të konsiderueshëm të këtyre njësive. Unë mendoj se nuk është rasti për të gjithë ata, gjë që sigurisht do ta kishte vendosur Apple në telashe serioze. Dhe shpresoj që në çdo rast iMac-et e reja të kenë disa rregullime shtesë parandaluese.Unë nuk e kam humbur plotësisht besimin, pasi që e kam marrë atë të ri disa ditë më parë. Sidoqoftë, do ta shikoj me kujdes në rast se historia përsëritet, dhe gjithashtu, do të përpiqem të mos e mbaj atë nëse nuk është në përdorim, për një kohë të gjatë, gjë që unë e bëj me kujdes me PC të Windows. Unë madje do të mbaj një sy në 15 ″ Macbook pro, gjithashtu i blerë së fundmi. Me Mini nuk kisha asnjë problem, duke përdorur një monitor gjenerik, në të njëjtat kushte mjedisore, duke e përdorur atë (siç kam ndërmend të bëj me iMac) si një server audio dhe video, për shumë orë në ditë.
  Përshëndetje.

 52.   çab dijo

  PROBLEMI ISSHTIST lagështia, unë u përpoqa ta fshij një rroba damke dhe njërën prej qosheve, pranoj njolla dhe nuk funksionon, pasi lagështia hyri në xham që vjen nga faktori dhe kjo mund të jetë e mundur. NUK KOSTOJ SHUME KAM IDE. VEJN S NJAMEJT N ON QENA T PARA TIL SILICA GEL T SE SHIKOJNF NFSE NDIHMONI SHUM P TOR TO SHKURTUAR lagështirën dhe unë jam duke provuar RE Përshëndetje!

 53.   Jose L Mainieri F dijo

  Pas pak pasi iMac im 27 inç lëvizi nëpër shtëpinë time (ndërsa ia dhashë gruas time), vura re që njollat ​​në buzë të djathtë po zhdukeshin vetë. Kjo më bëri të mendoj për mundësinë që njollat ​​e vazhdueshme të ishin një produkt i "magnetizimit" të ekranit, si pasojë e faktit se në mjedisin e mëparshëm ka shumë pajisje elektronike, por kryesisht, disa folës nga teatri shtëpiak , pajisjet stereo dhe rreth katër suwuofer. E gjithë kjo natyrisht është inekzistente në vendin ku gruaja ime përdor atë iMac.
  IMac i ri ka qenë në të njëjtin vend dhe gjendje si ai i mëparshmi për rreth 6 muaj, dhe deri më tani nuk ka shfaqur ndonjë problem të njollosjes. Mund të jetë që iMac i prekur të ketë një sistem degaussing degaussing, nëse një sistem i tillë ekziston në këtë lloj ekrani, siç është rasti me monitorët katodikë dhe televizionet.
  Në rast se lagështia në të vërtetë ka hyrë në monitor, duke përdorur një leckë të lagur për ta pastruar, unë sugjeroj që të konsideroni dy mundësi me rrezikun tuaj: 1) Ekzistojnë disa spraj elektronikë për heqjen e lagështisë. Mund të provoni të aplikoni pak në një pjesë të vogël të skajit të ekranit dhe të shihni rezultatet pasi të keni pritur disa orë, përpara se të ndizni përsëri pajisjet. 2) diçka më arkaike, do të ishte aplikimi i nxehtësisë me tharëse flokësh me intensitet të ulët, ose vendosja e ekranit afër një ngrohës hapësire ose më mirë, një dehumidifikuesi.
  Kolegu i cili shkruajti se problemi do të vazhdonte për sa kohë që kushtet atmosferike nuk ndryshojnë është e drejtë… Unë gjithashtu do të shtoja të gjitha kushtet e ambientit, të tilla si ndërhyrjet ose magnetizmi i tepruar ose i ngushtë.
  Fat të mirë!

 54.   Juan José dijo

  Unë kam pasur një iMac për afërsisht dhe gjithashtu e kam pasur atë problem, ose ato probleme, pasi ekzistojnë dy, një, është mungesa e depërtueshmërisë ose mbyllja e xhamit të jashtëm, në vende shumë të lagështa dhe sidomos, ku zakonisht është i tymosur, tymi hyn dhe / ose lagështia dhe njollos gotën nga dento. Kjo është e lehtë për tu zgjidhur siç shpjegon më lart shoku ynë jaka101, përfshirë videon. Por problemi i vërtetë është kondensimi i lagështisë për shkak të nxehtësisë së prodhuar nga pajisjet e brendshme si: burimi, disku i ngurtë, motori i ventilatorit, etj. Për ta zgjidhur këtë nëse nuk e keni nën garanci, këtu keni diçka që më ka ardhur në ndihmë, është disi e rëndë, por me pak durim dhe duar të mira zgjidhet. Shikoni këtu http://www.macuarium.com/cms/macu/guias/index.php?option=com_remository&Itemid=169&func=fileinfo&id=418
  Isshtë një problem që Apple nuk dëshiron të bëjë jehonë, por me siguri për atë që kushton çdo pajisje, ne shpresojmë se ata po e zgjidhin atë.
  Suksese për të gjithë.

 55.   jolumafez dijo

  Artikulli mbi mënyrën e pastrimit të njollave nga nxehtësia e gjeneruar nga përbërësit e brendshëm të iMac është shumë i plotë dhe interesant, edhe pse personalisht, do të kisha vështirësi të vendosja ta realizoja. Nëse makineria do të ishte nën garanci, unë do t'ua lija atë punë teknikëve të Apple. Dhe nëse garancia tashmë kishte skaduar, do të konsideroja që të njëjtët teknikë të bënin punën. Nga rruga, do të përfitoja nga rasti të kërkoja një azhurnim të hard drive-it në 2 TB, nëse është e mundur dhe ndonjë ide parandaluese që problemi i njollave të vazhdojë, nëse një gjë e tillë do të ishte në duart tuaja. Fatkeqësisht, kushdo që e shkruajti artikullin, premtoi një pjesë të dytë, ku do të shpjegonte se si të parandalonte rishfaqjen e njollave, por unë nuk e kam parë apo gjetur atë pjesë të dytë, e cila do të ishte me dobi të madhe, akoma për të vendosur nëse do të arrij pa frikë brendësia e iMac.
  Përshëndetje.

 56.   Jose dijo

  Soshtë jashtëzakonisht e lehtë për tu pastruar, saqë duhet ta sillni në manual. Çfarë çmimi kanë, ata nuk ju tregojnë se si ta pastroni në mënyrë që të telefononi shërbimin teknik dhe të tarifoni për "kullotën"

 57.   Dimagjike1 dijo

  Faleminderit tashmë po mendoja të telefonoja apelin për garancinë.

 58.   Fatima dijo

  Përshëndetje, më ndodh diçka në iMac që nuk e di nëse ka lidhje me lagështinë: kur e ndez, i gjithë ekrani shfaqet me një vello të bardhë, kur e vë në gjumë dhe një moment më vonë shtyp miun për ta nxjerrë nga gjumi, kaq!!, ekrani duket mirë dhe velloja e qumështit është zhdukur. A e di ndokush pse i detyrohet kësaj? A i ka ndodhur dikujt? Si e zgjidhët? ... Faleminderit shumë paraprakisht.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Fatima e mirë, çfarë viti është iMac që keni? Nëse askush nuk ju jep një përgjigje, ju mund të telefononi Apple direkt, ata mund t'ju japin një shpjegim pse. Shpresoj ta zgjidhësh shpejt, përshëndetje.

   1.    Fatima dijo

    Përshëndetje, shumë faleminderit që më përgjigjesh. Do ta telefonoj Apple siç thua ti; kompjuteri është i vitit 2009. Shpresoj ta rregulloj shpejt. Pershendetje

    1.    Jordi Gimenez dijo

     Falë jush dhe kur dini diçka, na tregoni

     të fala

 59.   Enmanueli dijo

  Unë thjesht provova hilen sepse kisha disa njolla në ekran, mendova se kishte një vulë të mirë, kështu që nuk dija çfarë të bëja, lexova postimin dhe e provova me kupën thithëse GPS të makinës. Në momentin që erdhi ekrani, unë mund ta pastroja dhe është vendosur. M’u deshën pesë minuta për ta bërë. Faleminderit.

 60.   Yiya rangel dijo

  Kam një problem me MacBook Pro, disa ditë më parë zbulova se në ekran u shfaq një njollë e bardhë e madhe. Unë nuk e di pse ndodhi ky gabim, Mac-i im nuk është më nën garanci.
  Nuk e kam lëshuar, nuk e kam ekspozuar në diell, nuk mund ta gjej gabimin që kam bërë për të dalë kjo njollë. Shpresoj se mund të më thuash diçka, shumë faleminderit për vëmendjen.

 61.   Engjëj dijo

  Përshëndetje! Ekrani i Imac tim duket të jetë i errët në cepat e sipërm dhe në qendër, ai vërehet vetëm kur është i fikur; cka do te jete?

 62.   Sergio dijo

  Ju jeni një çarje. Dy orë duke e dhënë në ekran dhe në fund rregullohet duke e larë me pjatat. rrofsh ti!

 63.   Jozef Jezusi dijo

  Unë kam një tavolinë makine 21,5 ″ që po punonte shumë mirë, duke redaktuar me prerjen e fundit dhe premierën cs6 të adobe, kohët e fundit ekrani filloi të dridhej herë pas here, dhe po normalizohej që kam një ekran shtesë ku shoh ndërfaqen e programit të redaktimit.

  Tre ditë më parë, ekrani i makinerisë sime u fik dhe tjetri vazhdon të punojë duke treguar programin e redaktimit, më thotë se mac funksionon normalisht, por me ekranin e kompjuterit të fikur, kur e ndez ekranin pulson dhe qëndron e zezë, vetëm ekranin shtesë. Kohë pas kohe ndizet por jo me shkëlqimin që duhet të ketë, është i errët, shtyp tastet e ndriçimit dhe është në maksimum, shtyp ndriçimin më të ulët dhe ekrani fiket.

  Çfarë mund të ndodhte nëse karta video ose ekrani u dëmtuan? Unë kam ekzekutuar programin diagnostikues por nuk tregon ndonjë dëm.


 64.   Andrew dijo

  ti je njeri makinerie!

 65.   Lumturi dijo

  Unë ndeza IMAC-in tim për të bërë disa fotografi, papritmas vura re njollën e bardhë që i bëri ata të paqartë në imazhe, dhe u rrit. E fika dhe ndryshova vendet dhe kjo mjegull u zhduk. Unë do të përpiqem ta pastroj atë. Por pyetja ime është, a mund ta mbuloj me leckë? Meqenëse kam lagështirë në vend, por në atë pjesë është tharë në ajër dhe kështu është mbuluar, do të jetë shkaku i dëmtimit.

 66.   Louis mantione dijo

  IMAC im është blerë në vitin 2008, funksionon mirë, por ka dy detaje që po më shqetësojnë, i pari: disku CD është i integruar, kur vendos një CD në të, ai ka ngecur dhe nuk del në asnjë mënyrë , dhe askush nuk ka qenë në gjendje të më ndihmojë sepse rezulton se ju duhet ta çmontoni atë dhe kompjuteri është hermetik !!!!!, dhe e dyta: arna ose njolla të zeza kanë filluar të shfaqen në ekran! që po mbulojnë ekranin por shfaqen dhe zhduken vetëm, KUSH MUND T M H NDIHMOJ !!!!!

 67.   Engjëll dijo

  Bravo për zgjidhjen, më ke hequr shpejt dhe lehtë një pakënaqësi të mirë.

 68.   Jonathan dijo

  Faleminderit mrekullueshëm, ishte vetëm për të hequr gotën dhe njolla u zhduk me magji