Zgjidhja e mundshme e dy problemeve të vogla në Mountain Lion 10.8.3

Problemet Osxml-0

Me siguri në shumë raste keni zbuluar se kur të mbaroni kryerjen e një azhurnimi të sistemit tuaj ekziston një aplikacion që nuk mbaron së funksionuari saktë, domethënë, ose mbyllet ose nuk i mban të gjitha funksionet e tij të paprekura.

Në këtë të fundit azhurnimi në versionin 10.8.3 Duket se ka përdorues që nuk punojnë në dy karakteristika të caktuara si redaktuesi i tekstit dhe pamja paraprake. Ndërsa komentojnë, kur fillon aplikimi në veçanti ndodh një gabim dhe e pyet atë lejet riparohen, por edhe pasi ta keni bërë atë në ndërmarrjet e diskut, ajo vazhdon të marrë një gabim ose thjesht varet në bankën e të akuzuarve.

Zgjidhja është mjaft e thjeshtë, si dhe efektive. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të fillojmë Mac me tastin e opsionit "Alt" i ngushtë derisa të shohim opsionet e nisjes që na tregon ekrani. Në atë kohë ne do të zgjedhim ndarjen e rikuperimit të 10.8.3, nëse shfaqet ndarja e rimëkëmbjes, nuk ka asnjë problem, mjafton që aktivizimi i lidhjes në internet dhe shtypja e "cmd + r" gjatë fillimit është e mjaftueshme, ajo do të hyjë drejtpërdrejt në serverat nga Apple dhe opsionet e rikuperimit do të shkarkohen.

Problemet Osxml-1

Sapo të fillojë, do të na kërkojë të zgjedhim gjuhën dhe më pas do të ketë qasje në funksionalitetin e shërbimeve. Kur të jemi në këtë ekran, do të kalojmë në menunë e sipërme, do ta bëjmë klikoni në Shërbimet komunale dhe nga të gjitha opsionet do të zgjedhim terminalin.

Problemet Osxml-2

Me terminalin e hapur, ne do të hyjmë në komandë "Rivendosni fjalëkalimin" dhe do të hapet një dritare e re ku mund të rivendosim fjalëkalimin e llogarive të shoqëruara me atë Mac por gjithashtu në të djathtën e poshtme do të gjejmë një mundësi tjetër për rivendosni lejet e dosjes së përdoruesit dhe listat e hyrjes. Ne zgjedhim përdoruesin tonë dhe klikojmë në rivendosjen.

Problemet Osxml-3

Sapo të përfundojë i gjithë ky proces, ne mund të rindezim vetëm Mac dhe të kontrollojmë që gjithçka funksionon si duhet. Ndërsa përdoruesit raportojnë këtë defekt, duket se zgjidhja funksionon. Nëse ende keni probleme, zgjidhja është pastrimi i dosjeve të problemeve.

Për këtë sapo Mac të rindizet dhe me sesionin tonë të hapur, do të duhet të klikojmë në menu "Për të shkuar" nga Finder me butonin e opsionit shtypur «alt» dhe zgjidhni «Library», në këtë mënyrë do të hapet një dritare e re e gjetësit që tregon përmbajtjen e bibliotekës.

Problemet Osxml-4

Ne do të lëvizim në dosjen «Kontejnerët» dhe prej andej do të fshijmë të gjitha problemet siç janë pamja paraprake "com.apple.preview" dhe redaktuesi i tekstit "com.apple.TextEdit". Mos u shqetëso, sistemi do t'i rikrijojë ato kur të filloni përsëri, po, sigurohuni që të bëni një kopje të tyre para se t'i fshini në rast se keni ndonjë dokument ose skedar të ruajtur, për të qenë në gjendje ta hidhni përsëri atë informacion.

Më shumë informacion - OSX 10.8.3 shkakton një përplasje grafike në Macbook Pro në mes të vitit 2010

Burimi - Macfixit

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blog Lajme dijo

  Shumë i mirë postimi !!!

 2.   gusht dijo

  Përshëndetje! Çfarë rekomandoni nëse nuk ka vëllim ose llogari përdoruesi në dritaren ku do të rivendosim lejet? Faleminderit paraprakisht