Zgjidhja e dështimit të azhurnimit të sigurisë që la të paaftë lidhjen Ethernet të Mac-ut tuaj

Zgjidhja e gabimit Ethernet-Apple Macbook-iMac-0

Edhe pse gjithnjë e më shumë përdorues përdorin lidhje wireless për të hyrë në rrjet, nuk është më pak e vërtetë që në zona të caktuara profesionale për shkak të masave të sigurisë ose thjesht sepse jemi në një zonë me mbulim të dobët është gjithmonë për të vlerësuar lidhjen alternative kabllovike.

Sidoqoftë dhe siç e përmendëm në artikullin e mëparshëm, azhurnimi i fundit i sigurisë «031-51913 Inkompatibil Kernel Extension Configuration Data 3.28.1» e ka lënë të çaktivizuar lidhjen ethernet duke e bërë të pamundur përdorimin e saj pasi që e ka lënë shofer Broadcom BCM5701 me aftësi të kufizuara në një listë të zezë dhe e cila vjen standarde në shumë modele Mac. Sidoqoftë, ekziston një zgjidhje, le të shohim se si ta fillojmë atë.

Zgjidhja e gabimit Ethernet-Apple Macbook-iMac-1

Gjëja e parë që duhet të bëni është kontrolloni se çfarë versioni keni instaluar, për këtë do të kemi qasje About> Rreth këtij Mac> Raporti i sistemit. Aty do të kërkojmë (siç shihet në imazhin më sipër), seksionin "Instalimet" ku do të shfaqet versioni. Në rastin tim, unë tashmë kam versionin e azhurnuar 3.28.2, megjithatë, nëse e shihni që jeni akoma me versionin 3.28.1, duhet të ndiqni këto hapa.

 1. Nëse keni një lidhje Wi-Fi, thjesht duhet të lidheni me të në mënyrë që azhurnimi i fundit të instalohet automatikisht
 2. Nëse nuk keni një lidhje Wi-Fi, do të duhet të ktheheni te një kopje e mëparshme për të shkarkuar azhurnimin më të fundit.

Lidhje Wi-Fi e disponueshme

Nëse kemi një lidhje alternative të disponueshme përmes Wi-Fi, do të duhet të lëshojmë vetëm terminalin e sistemit Aplikimet> Shërbimet> Terminali dhe futni komandën e mëposhtme:

azhurnimi i softverit sudo - prapavija

Pasi ta kemi bërë këtë, ne do të kontrollojmë dy herë duke përdorur metodën e mëparshme që azhurnimi ishte instaluar si duhet. Kur ta kemi verifikuar, do të duhet të rindezim vetëm Mac-in tonë.

Lidhja Wi-Fi nuk është e disponueshme

Nëse jemi në pozicionin që të mos kemi një lidhje Wi-Fi të disponueshëm, do të duhet të rindezim vetëm Mac-in tonë dhe ta fillojmë atë në mënyrën e rikuperimit.

Kur të kemi ekranin kryesor do të hyjmë në menunë e sipërme në Shërbime dhe do të zgjedhim terminalin për aq kohë sa ne kemi verifikuar në shërbimet e diskut që Macintosh HD ose disku ynë kryesor i nisjes është montuar.

Ne do të prezantojmë këtë komandë:

rm-rf "/ Vëllimet / Macintosh HD / Sistemi / Biblioteka / Shtesat / AppleKextExcludeList.kext"

Në këtë rast, ne do të rinisim përsëri Mac dhe do të ngarkojmë një kopje rezervë të kësaj dosje, me të cilën lidhja Ethernet duhet të funksionojë përsëri. Për të aplikuar patch-in e azhurnuar të sigurisë, ne thjesht duhet të kthehemi në terminal, këtë herë brenda OS X dhe të fusim:

azhurnimi i softverit sudo - prapavija

Unë shpresoj se të paktën ju shërbeu si një udhëzues i vogël për të zgjidhur këtë gabim pa kuptim që ndonjëherë më shumë sesa ndihma, ndërlikon jetën tonë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   trako dijo

  komanda e terminalit është e gabuar, një vizë mungon, e sakta është

  azhurnimi i softverit sudo - prapavija

 2.   trako dijo

  Unë shoh se është një problem me faqen që kur shkruan dy skenarë, ajo bashkohet me ta si një
  softuer sudo azhurnimi - -fondi (me vizat së bashku)

 3.   nikeditor dijo

  Jini të kujdesshëm, pasi ata komentojnë komanda nuk është siç vendosni ju:

  azhurnimi i softverit sudo - prapavija

  Hypshtë me vizë të dyfishtë:

  azhurnimi i softverit sudo - prapavija

  Dokumenti i Mbështetjes së Apple:
  https://support.apple.com/es-es/HT205956