Zgjidhja e problemit "Gjeni Mac-in tim" në OS X Mavericks.

     Duket se mollë herë pas here ai pëlqen të "komplikojë jetën tonë pak" duke inkurajuar krijimtarinë në mendjet tona për të punuar, por për fat të mirë, çdo problem i vogël që lind në softuerin e tij zakonisht ka një zgjidhje të shpejtë.

     Me pamjen e lirë të OS X Mavericks dhe miratimi i tij i shpejtë kanë qenë shumë përdorues, veçanërisht ata që kanë bërë instalime të pastra, nga e para, të cilët janë ankuar për shkak të zhdukjes së funksionalitetit "Gjeni Mac-in tim". Në veçanti, nuk është se është zhdukur, thjesht nuk ka funksionuar sepse Mavericks Nuk kisha krijuar ndarjen e nevojshme të rikuperimit, siç mund ta shohim në pamjen e mëposhtme të ekranit:

Pamja e ekranit 2013-10-30 në 13.57.40

Në Applelizados ne ju sjellim zgjidhjen: thjesht duhet të shkarkoni dhe instaloni skedarin http://swcdn.apple.com/content/downloads/28/11/091-7243/zlkpbgq4vljwzzkg18dbpopxz89kjxt8qo/RecoveryHDUpdate.pkgg dhe një herë bërë tuajat mushama dhe aktivizoni Gjeni Mac-in tim do të jetë krijuar pjesa e rikuperimit.

Shpresoj që ky postim të jetë i dobishëm për të gjithë ju. Përshëndetje dhe shijoni OS X Mavericks.

UPDATE (03/12/2013): lidhja e shkarkimit që shfaqet në postim është hequr dhe nuk funksionon më. Për momentin Apple nuk ka ofruar ndonjë zgjidhje tjetër. Sidoqoftë, ka përdorues për të cilët Lion Recovery Update punon në Mavericks, ju mund ta shkarkoni këtu nga faqja e internetit e mbështetjes së Apple. Ekziston edhe një zgjidhje tjetër e mundshme: Recovery Partition Creator 3.7. Asnjë nga këto zgjidhje nuk po funksionon për të gjithë përdoruesit, kështu që nëse kjo është çështja juaj, do të duhet të presim për një azhurnim nga Mavericks ose që vetë Apple të na ofrojë këtë zgjidhje për problemin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kalfer dijo

  Jo, sa me fat isha që gjeta këtë postim !!, sepse isha duke u çmendur, do të instaloja gjithçka për KOHN E TRET !! !!
  Falënderim

 2.   të ftuar dijo

  Lidhja e ofruar nga Apple jep një gabim, a ka dikush tjetër?

 3.   Frymë dijo

  A mund dikush të sigurojë përsëri Lidhjen, kjo shkakton gabim. Ju lutem ndonjë zgjidhje.

 4.   Eddywalker dijo

  pershendetje, lidhja nuk funksionon, ju lutem mund ta azhurnoni, me te vertete me duhet ...

 5.   Chris dijo

  Përshëndetje, A mund ta jepni përsëri lidhjen .. faleminderit

 6.   giggino13 dijo

  Mund ta vendosni përsëri lidhjen ju lutem ???
  Nuk e kuptoj kush e ka hequr !!!!
  Pse e kanë hequr ??????

  1.    giggino13 dijo

   Përshëndetje Miguel, faleminderit shumë, por unë tashmë e gjeta zgjidhjen:
   Unë instalova përsëri mavericks pa bërë një riinstalim të pastër: sikur të ishte një azhurnim i luanit montan dhe të funksiononte në mënyrë të përsosur.

 7.   Jonnie Dejv dijo

  Unë kisha të njëjtin problem dhe këtu gjeta zgjidhjen
  https://www.youtube.com/watch?v=5OjD6XgwW1U

 8.   idiot dijo

  Edhe një gjë tjetër kam një MacMini'10 me Yosemi. Dhe unë fillova me Alt dhe
  shikoni se çfarë më thotë kur filloj instalimin e OSX në internet,
  zhvilluesi?
  Unë kisha yosemite dhe mendoj se ekzekutova instalimin e rikuperimit .. Jam përpjekur të formatoj diskun, por akoma e marr këtë. Cfare mund te bej
  http://imgur.com/a/DYsLu
  të fala