Zhvilluesi i Fornite planifikon të nisë një dyqan në internet për macOS

Muaj më parë është përfolur në lidhje me një të dyshuar versioni i Fortnite për macOS. Për momentin nuk kemi asnjë lajm për një lëshim të afërt të lojës për Mac. Përkundrazi, synimet e zhvilluesit janë të hapen dyqan online për shitjen e produkteve Epic Games si për Mac ashtu edhe për PC.

Data e hapja e dyqanit është ende për t'u përcaktuar, pasi ata nuk kanë dhënë të dhëna në lidhje me këtë. Dyqani synon të shesë si produktet e vetë zhvilluesve ashtu edhe ato të palëve të treta, për të konkurruar drejtpërdrejt me Steam dhe Mac App Store vet Apple.

Strategjia e kryer nga Epic Games do të jetë a rritje në shifrën e të ardhurave të marra nga zhvilluesit. Deri në 88% të të ardhurave do të shkojnë për shpërblimin e zhvilluesve, krahasuar me 70% të paguar zakonisht nga platformat Steam dhe Mac App Store.

Sipas fjalëve të Tim Sweeney, CEO i kompanisë në një email, na jep çelësat e strategji që kompania dëshiron të kryejë, dhe që dëshironi t'ua përcillni klientëve tuaj:

Një platformë me një ekonomi të shkëlqyeshme që na lidh drejtpërdrejt me lojtarët tanë

Kompania dëshiron të përfitojë nga suksesi i Fornite si banderola e dyqanit dixhital. Pavarësisht nga ngritja e lojërave për Mac, tani hegjemonia e ka atë Dyqani me avull i Valve, e cila mban udhëheqjen përpara Mac App Store. Strategjia e Valve's Steam Store ka qenë e ndryshme deri më tani, por sot dëshiron të paguajë të njëjtën gjë si dyqani Apple. Menaxherët e avullit shpresojnë të mos humbin një numër të konsiderueshëm zhvilluesish në platformën e tyre.

Në vend të kësaj, Epic ka një bashkëpunim të veçantë me zhvillues të caktuar, të regjistruar në Motori i zhvillimit joreal, duke qenë disi më i përqendruar në shitjen e lojërave. Mbetet që Apple të demonstrojë se kompjuterët e saj janë plotësisht të përgatitur për të luajtur lojërat më të fuqishme. Rruga e filluar nga Apple me eGPU e jashtme, ju mund të ndihmoni zhvilluesit të zbatojnë lojërat e tyre me teknologjinë që Apple u vë në dispozicion të tyre. Ne do të shohim evolucionin në muajt e ardhshëm me përfshirjen e elementeve të rinj në lojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rodrigo dijo

    Diçka që unë kam thënë disa herë dhe e përsëris është se Apple i drejton produktet e saj te të gjitha llojet e përdoruesve, përfshirë lojtarët, të gjithë OS-të e Apple po rriten gjithnjë e më shumë pasi platformat e lojërave video, veçanërisht MacOS dhe zhvilluesit kanë gjithnjë e më shumë interes në OS nga Apple posaçërisht për mbërritjen e dyqanit të ri Mac App, Metal 2, etj.