Zhvilluesit kërcënojnë Apple që të mos lëshojë më shumë lojëra për macOS

Platforma desktop e Apple nuk është karakterizuar asnjëherë duke ofruar një numër të madh lojërash, shumica janë në dispozicion për PC. Në vitet e fundit, disa zhvillues kanë zgjedhur platformën Mac për shkak të rritjes së shitjeve që Mac ka, por pas prezantimit zyrtar të macOS Mojave, zhvilluesit thonë se ose gjërat ndryshojnë ose ata largohen nga platforma.

Nëse do të kishit mundësinë të ndiqni fjalën kryesore, me siguri mund të kontrolloni se si Apple lëshoi ​​gjeneratën e dytë të Metalit, një platformë me të cilën zhvilluesit mund të shfrytëzojnë sa më shumë aftësitë grafike të Mac-ve. Problemi është se në shënimet e lëshimit, Apple njofton se do të ndalojë së mbështeturi OpenGL, një platformë e përdorur nga shumica e zhvilluesve për të krijuar lojëra video.

Metal 2 Sipër

Zhvilluesit e lojërave përdorin këto platforma siç i lejojnë ata përfitoni nga pjesa më e madhe e lojës, për të mos thënë pothuajse gjithçka, kur lëshoni versione për ekosisteme të ndryshme celular, duke shmangur nevojën për të shkruar kodin e aplikimit plotësisht nga e para dhe Metal është i pajtueshëm vetëm me iOS dhe macOS. Ndërsa Metal ka evoluar, Apple ka lënë OpenGL mënjanë në sistemet e saj operative. Versioni i mëparshëm i macOS, High Sierra, ofron mbështetje për OpenGL në versionin 3.3, një version që doli në treg në 2010. Që nga sot, OpenGL është në versionin 4.6 që u lansua vitin e kaluar.

Ndërsa është e vërtetë që disa diploma e videogameve nëse ata kanë adoptuar Metalin shpejt për të qenë në gjendje të përfitojnë sa më shumë nga kompjuterat Mac, dhe ndër të cilët gjejmë tituj si World of Warcraft, The Witness, Deus Ex: Mankind Divided dhe Dirt Rally, ka edhe të tjerë shumë zhvillues që nuk kanë kohë pasi të jetë në gjendje të shkruajë një aplikacion të ri nga e para sepse Apple dëshiron të ndalojë së ofruari mbështetje OpenGL në të ardhmen, pa specifikuar në shënimet macOS Mojave se kur do.

mollë nuk karakterizohet nga ndryshimi i mendjes, kështu që ka shumë të ngjarë që vetëm disa nga titujt e mëdhenj në treg të arrijnë macOS, ndërsa titujt e zhvilluesve të pavarur ose më të vegjël nuk na lejojnë të shijojmë lojërat e tyre në Mac-in tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.