Spotlight hap Bing dhe do të bazojë kërkimet e tij në Google

Spotlight do të varet nga Google

Nuk mund të mohohet që motori i kërkimit Google është më i popullarizuari i momentit. Isshtë e vërtetë që Microsoft-i Bing ka pjesën e vet, por që të jem i dyti, distanca është e zymtë. Për t'ju dhënë një ide, sipas të dhëna statitikeaktualisht Google merr një pjesë të tregut prej 86,87%, ndërsa Bing (në pozicionin e dytë) ka vetëm 5,13%. Ne nuk e dimë nëse kjo ishte vetëm arsyeja ose shuma që Google do të ketë paguar në këtë drejtim, por Apple ka vendosur të bëjë pa Bing në rezultatet e kërkimit të Spotlight dhe Siri në të dy macOS dhe iOS.

Si dhe ata tregojnë nga 9to5mac, shfletuesi Safari ka përdorur motorin Google për një kohë të gjatë. Dhe me këtë lëvizje, përdoruesi përfundimtar duhet të marrë të njëjtat rezultate në Spotlight dhe Siri si shfletuesi i pronarit Apple.

Safari me kërkim në google

Po kështu, nuk duhet të harrojmë se Google kontribuon çdo vit - sipas lajmeve të fundit - shifra jo e konsiderueshme e 3.000 miliardë dollarë që Apple të përdorë motorin e saj të kërkimit në kompjuterët e tyre. Prandaj, nuk mund të përjashtojmë që vendimi përfundimtar të mbështetet edhe për këtë arsye.

Ndërkohë, një faktor tjetër që vihet në dukje është se altoparlanti i ardhshëm inteligjent i Apple - HomePod - duhet të mbërrijë në muajt e ardhshëm. Mund të jetë kjo një nga arsyet pse folësi u vonua meqenëse u njoftua për publikun e gjerë rreth gjysmë viti më parë. Ky lloj produkti i bazon rezultatet e tij në një motor kërkimi. Dhe të vendosësh se cili do të jetë motori i preferuar i kërkimit për këtë lloj produkti mund të jetë edhe më shumë arsye që përdoruesi përfundimtar të zgjedhë këtë model ose një tjetër në sektor. Kompanitë e tjera të tilla si Sony ose Philips kohët e fundit prezantuan modelet e tyre në panairin IFA në Berlin. Këta do të konkurrojnë në këtë sektor të folësve inteligjentë që duan të marrin shtëpitë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.