Zmadhimi nuk duhet të tregtojë me privatësinë e përdoruesve

Azhurnimet e aplikacionit të zmadhimit në macOS

Lidhur me lajmet që kemi lëshuar rreth aplikacionit Zoom dhe si ta përmirësojmë atë por vetëm nëse paguan për të, unë do të të lë mendimin tim personal për këtë, sepse është diçka që nuk më pëlqeu aspak. Që kur pandemia filloi për shkak të koronavirusit të mallkuar, video konferenca ato janë bërë shumë thelbësore. Jo vetëm për punë por edhe për të qenë në gjendje të flasim me të afërmit tanë sepse nuk mund të lëvizim siç kemi lëvizur më parë. Një nga aplikacionet që ka spikatur mbi të gjitha ka qenë Zoom.

Ndërsa ditët kalonin, përdoruesit kanë zbuluar se ky aplikacion nuk është më i sigurti nga të gjithë. Manzana vendosni masa paralajmëruese për përdorimin e këtij mjeti në Mac dhe deri në disa kompani dhe qeveri ndaluan përdorimin e tij. Tani është azhurnuar me më shumë masa të kriptimit, por vetëm nëse paguani për to. Shume keq.

Zoom

Zoom sapo ka bërë një lojë me ato që u pëlqejnë pak, shumë pak. Marketingu me siguri dhe privatësi të përdoruesve. Unë e shpjegoj. Kompania përgjegjëse për këtë aplikacion do të nisë një azhurnim të programit të saj që do të përmirësojë privatësinë e përdoruesve të saj.

Sidoqoftë, ky përmirësim do të prekë vetëm ata që paguajnë për të. Prandaj, nëse jeni një nga ata që përdorin Zoom falas, duhet ta dini se në azhurnimin tjetër, të dhënat tuaja nuk do të jenë aq të sigurta sa përdoruesit e paguar.

Zmadhimi duhet ta kuptojë që privatësia është aq themelore saqë duhet të jetë falas

Mund të thuash që jemi në një treg të lirë dhe vërtet është. Shtë një treg i lirë, por ka disa karakteristika me të cilat është më mirë të mos tregtohet. Siguria dhe privatësia janë një prej tyre.

Ju nuk mund të kërkoni që ne të vazhdojmë të përdorim aplikacionin duke ditur që privatësia jonë nuk është e garantuar, por që ne paguajmë. Ju mund të paraqisni përmirësime ose edhe më shumë lidhje të njëkohshme për përdoruesit që paguajnë. Por nuk mund ta përmirësoni aplikimin në atë fushë, vetëm nëse paguani.

Zmadho problemin e instalimit në Mac

Një dobësi e gjetur nga zhvilluesi Felix Seele

Nuk është çudi që disa kompani e ndalojnë atë. Epo atëherë, nuk e përdor shumë, por e kam përdorur ndonjëherë. Sigurisht nëse nuk e ndryshoni strategjinë tuaj dhe konfirmohet që kjo azhurnim është kryer, Unë nuk do ta përdor dhe do të njoftoj të gjithë ata që dinë për këtë fakt.

Zgjedh konsulentin e sigurisë Alex Stamos, ai paralajmëroi se plani ishte ende subjekt i ndryshimit. Ai gjithashtu konfirmoi që kompania ka qenë në diskutime me grupe dhe organizata të lirive civile që luftojnë kundër abuzimit seksual, për të përcaktuar se cilat lloje të grupeve jofitimprurëse dhe lloje specifike të përdoruesve duhet gjithashtu të jenë në gjendje të kenë qasje në atë kriptim të ri falas.

Përgjigjet për këtë iniciativë të re kanë qenë të ndryshme, varësisht se kë pyetën. Ndërsa studiuesi i Fondacionit Electronic Frontier Gennie Gebhart i tha kompanisë se ai shpresonte që kjo do ta bënte më të gjerë privatësinë, Jon Callas (një ekspert sigurie që punoi për Apple) sugjeroi që të kërkosh para për privatësi dhe siguri, është një fakt i arsyeshëm.

intimitet

Mos harroni se një muaj më parë, Zmadho versionin 5.0, shtoi enkriptimin AES 256-bit GCM dhe rregulloi një numër çështjesh të privatësisë dhe sigurisë. Siç thamë, këto Problemet, përfshirë "Zoombombing", kanë çuar në masa që përfshijnë paralajmërime publike nga FBI dhe ndalim të përdorimit të mjetit nga disa grupe.

Shpresojmë që ky azhurnim të mos kryhet në fund të fundit thjesht duke përfshirë këto karakteristika të sigurisë. Mund të përfshini një metodë më të lartë të kriptimit, por gjithmonë duke u siguruar që në versionin falas, ekzistuesja të jetë e mjaftueshme dhe të keni çrrënjosur të gjitha problemet ekzistuese. Vetëm atëherë, unë besoj, se aplikacioni mund të përmirësohej dhe se më në fund shumë njerëz përfundojnë duke e përdorur atë dhe madje duke paguar për të.

Kufizoj numrin e përdoruesve në versionin e tij falas, hiq video, ose bëj që cilësia e audios të jetë e ulët, e di. Siç bëjnë shumë kompani. Por mos luani me privatësinë e përdoruesve ose sigurinë e tyre.

Ne do t'ju tregojmë nëse ata përfundimisht azhurnohen me këto propozime ose ata ndryshojnë idenë e tyre dhe respektojnë atë siguri themelore që çdo program duhet të ketë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.