En check på 2000 XNUMX dollar signerad av Steve Jobs går på auktion

Återigen tas memorabilia i drift så att älskare av figuren Steve Jobs kan skaffa en ny bit som är relaterad till en av Apple-grundarna, tillsammans med Steve Jobs. Den här gången är det en check på 2.000 XNUMX dollar signerad av Steve Jobs från hans personliga konto på Bank of America.

Denna check på $ 2.000, Steve Jobs gav den till sin flickvän vid den tiden, Tina Redse den 11 mars 1988 och har ett startpris på 20.000 XNUMX dollar, ett pris som är mer än överkomligt för alla älskare av de produkter som Steve Jobs hade fysisk kontakt med.

Tina Redse träffade Steve Jobs i början av åttiotalet, de gick på flera datum tills han träffade sin fru Laurene Powell Jobs. Enligt Walter Isaacsons biografi Steve Jobs, Redse följde Jobs till Super Bowl, där den ikoniska Macintosh-annonsen visades, och senare reste han till Europa med Steve när företaget officiellt lanserades i Europa.

Steve Jobs och Tina Redse daterade i fyra år, anländer för att bo här i Jobs hus i fyra år. Men deras förhållande upphörde 1989, eftersom Tina tydligen inte ville ta deras förhållande längre och avvisade upprepade gånger Steve Jobs äktenskapsförfrågan, något som slutade bryta förhållandet.

Checken som auktioneras ut till Steve Jobs tidigare flickvän också ange ditt telefonnummer och adress då. Auktionen är värd Nate D. Sanders Auctions, en branschledande inom autografer och dokumentauktioner. Om du letat efter en original Steve Jobs-autograf en stund kan du stanna till denna länk och informera dig om nödvändiga krav för att kunna delta i auktionen.

Lämna din kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *

  1. Ansvarig för uppgifterna: Miguel Ángel Gatón
  2. Syftet med uppgifterna: Kontrollera skräppost, kommentarhantering.
  3. Legitimering: Ditt samtycke
  4. Kommunikation av uppgifterna: Uppgifterna kommer inte att kommuniceras till tredje part förutom enligt laglig skyldighet.
  5. Datalagring: databas värd för Occentus Networks (EU)
  6. Rättigheter: När som helst kan du begränsa, återställa och radera din information.