En Apple-1 solgt på auktion for $340.100

Æble-1

Jeg gætter på Californien, vil mere end én have snoket på loftet i bedstefaderens hus på jagt efter noget ubrugeligt skrammel, der kan være relateret til Apple. Mere end noget andet, fordi en simpel computer, der er næsten 50 år gammel, et stykke skrammel, der ville ende i skraldespanden et hvilket som helst andet sted, kan være en formue værd.

Og hvis ikke, så spørg den tidligere ejer af Æble-1 som er blevet bortauktioneret i denne uge. Han har pisket for ham hverken mere eller mindre end næsten tre hundrede og halvtreds tusinde euro. Ærgerligt, min bedstefar var fra Malaga, og han var ikke ligefrem en computerelsker. Hvad kan vi gøre.

En Apple-1 computer signeret af Apples medstifter, Steve Wozniak, har i denne uge solgt på auktion for mere end $340.100. Den er en del af den første udgave af den første Apple-computer, der blev bygget i 1976, og ifølge dens tidligere ejer fungerer den korrekt.

Sælges af The AAPL Collection, denne Apple-1 enhed er 42 år gammel og er stadig et kunstværk for mange. Eller det må dens nye ejer i hvert fald mene, da han ikke har tøvet med at byde op til Dollar 340.100 at få det på auktion.

Auktionssælgeren forklarede, at nævnte Apple-1-enhed er blevet professionelt restaureret både for dens originalitet og for dens drift. Det er et af de få tilbageværende næsten helt originale Apple-1-kort i verden, og det er i perfekt driftstilstand.

I modsætning til de fleste Apple-1-computere derude, indeholder den næsten alle originale komponenterKorrekt del og produktionsdato for at være et ægte Apple-1 "NTI" bord. Den eneste undtagelse er de fire 74S257 datavælger multiplexer IC'er, som er Texas Instruments dele med 1977 datokoder.

Det vides ikke, hvem køberen var. Det har kun vist sig, at han er "en erfaren samler af gamle computere og en Apple-fan i USA."

Køb et domæne
Du er interesseret i:
Hemmelighederne til at lancere dit websted med succes

Efterlad din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Obligatoriske felter er markeret med *

  1. Ansvarlig for dataene: Miguel Ángel Gatón
  2. Formålet med dataene: Control SPAM, management af kommentarer.
  3. Legitimering: Dit samtykke
  4. Kommunikation af dataene: Dataene vil ikke blive kommunikeret til tredjemand, undtagen ved juridisk forpligtelse.
  5. Datalagring: Database hostet af Occentus Networks (EU)
  6. Rettigheder: Du kan til enhver tid begrænse, gendanne og slette dine oplysninger.