Активирајте го гестот за влечење со три прста во OS X El Capitan

Гестови-три прста-osx ел капитан-0

Заедничкиот гест за влечење со три прста за корисниците на Mac веќе не е достапен како „видлива“ опција во Системски преференци во рамките на OS X El Capitan. Не е навистина дека е отстрането, туку дека повеќе не е таму каде што беше обично, т.е. Системски преференции> Тракпад. Сепак, можеме да го лоцираме на друга локација, така што не е толку лошо како што може да изгледа на почетокот.

Apple ја смени опцијата за влечење со гестот со три прста на друго место, иако јас лично го мислам тоа промена на опцијата за место немам многу смисла. Сепак да видиме каде сте сега.

Mac book air 12 trackpad

За да го овозможите овој гест Willе мора да се вратиме на Системските преференци, но овој пат тие се насочија кон опцијата за пристапност и кликнете на «Глушец и тастатура» во рамките на менито Интеракција и истовремено во опциите за тракпад. Ние ќе го активираме влечењето и ќе ја избереме опцијата за користење три прста за влечење.

Како што можете да видите, тоа е многу посокриено и сè уште не можам да најдам причина зошто оваа опција е елиминирана во стандардното мени на Trackpad, дури и со сè барем може да се активира и да продолжите да го користите овој начин на влечење толку корисен што во Покрај тоа, направете го истото, односно повлечете и прозорци ни овозможува да избереме текст, скоро суштинска опција за сите оние корисници кои имаат или ја користат trackpad-от за интеракција со системот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Alan dijo

  Многу интересно, јас сум на OS X 10.10.5 и бидејќи оваа верзија таа опција не е таму каде што беше порано: v Благодарам!

 2.   marie dijo

  Благодарам, се чинеше дека ќе умрам без оваа опција!

 3.   Јас растам dijo

  Мислам дека го ставија на друго место затоа што гестовите со 3 прста покажуваат некомпатибилност со новите што ги вметнаа за Exposé, Launchpad и Mission Control. Јас не наоѓам многу смисла во тие 3 апликации, сепак влечењето со 3 прста изгледа прилично практично.

  Благодарам за придонесот, ни јас не можев да го најдам.

 4.   Едуардо Перез (@OrlandoTrier) dijo

  Поминаа два часа, и мислев дека е грешка што не ажурирав од нула ... за малку ќе го направев тоа и ќе изгубам време. Проклето, благословен интернет и честитки за страницата. Тој ми го спаси животот уште еднаш. палец **

 5.   Едуардо Перез (@OrlandoTrier) dijo

  П.С. Сега, она што не излезе е да префрлите апликација на цел екран со три прста. Ја активирав опцијата табла, затоа што ја користам, но таа благословена функција не работи. Некоја препорака?

 6.   Омар Гарсија dijo

  генијален
  благодарам

 7.   ilилберто Кастиloо dijo

  Ви благодариме за информациите, овој недостаток на избор и влечење ме натера да размислувам за деинсталирање на капетанот.

 8.   Зен поддршка dijo

  Благодарам многу! Работи совршено.

 9.   Никола dijo

  Ви благодарам многу за информациите, не може да се разбере дека е скриена толку корисна функција.
  Како и да е, се чини дека без Стив sобс никој не обрнува внимание на деталите во Apple.

 10.   Даниел dijo

  Ви благодариме за вашата голема помош Мигел.

 11.   M. Молина (@ ilook3) dijo

  Одличен придонес. Со почит

 12.   Карлос Сантана dijo

  Новиот систем „Ел Капитан“ е високо оптимизиран, но има функции што ни се многу корисни како што вели статијата и исто така не ми е јасно зошто „Епл“ одзема функции толку неопходни за нас корисниците, што со нив е многу полесно да ги комуницирате со Mac, затоа се надевам дека за следниот оперативен систем тие ќе донесат нови функции и нови кратенки за команда

 13.   Хозе dijo

  Ви благодариме за придонесот, откако ќе се навикнете, не сакате да го сторите тоа на друг начин, поздрав.

 14.   Elvis dijo

  Навистина, благодарам многу. Веќе ми беше непријатно без таа опција.
  однос на

 15.   Ана Марија Квезада Гелдрес dijo

  здраво, го ажурирав мојот macbookpro во el capitan и на trackpad работи само физичкиот клик и ништо друго, дали некој знае како да го поправи тоа ???? = (((

 16.   Зулема Кардона Д`Переира dijo

  Благодарам !! Не знаев што да направам без таа опција

 17.   Сокол Марибел dijo

  Ви благодарам ... јас веќе давав сопнсио ...!

 18.   Хорхе Аранда dijo

  Одлично. Многу корисно. Благодарам

 19.   CARLOS dijo

  Морам да ви се заблагодарам за придонесот, денес се јавив во грижата за јаболко и тие ми рекоа дека е хардвер, фала богу што го решивте гласачкото ливче за мене. Се претплаќам и споделувам. Фала !!!! 😉

 20.   Хорхе Москера dijo

  Навистина многу корисно благодарам што имав денови во потрага.

 21.   Диџеј Фрајје dijo

  Благодарам многу. Со Сиера е исто. Ме полуде без влечење од 3 прста!

 22.   Manuel dijo

  Ви благодарам многу за помошта, едноставен опис на чекорите и без повеќе објаснувања отколку што е потребно. Добра страница.

 23.   Хуан Давид dijo

  Фала илјада и илјада за твојата помош, ме спаси.

 24.   kevin dijo

  Не најдов каде да се активирам !, одличен придонес !!