Амазон премиер видео исто така го намалува квалитетот на неговата содржина, како и Нетфликс, Јутјуб и Епл ТВ +

Амазон премиер видео

Нетфликс, објавено преку публикацијата Варајети, дека по препораката на Европската унија, го намали квалитетот на содржината што нуди за тоа деконгестира голем сообраќај кои го поддржуваат интернетот во Европа, поради мерките за ограничување што ги одредија земјите најпогодени од коронавирусот.

Еден ден подоцна, шефицата на Јутјуб, Сузан Војчицки, заедно со Сундаи Пичаи (извршен директор на Гугл) објавија дека ќе го следат истиот пат како и Нетфликс. Двете платформи се оние кои користат Интернет најмногу на дневна основа, но во текот на овие денови, неговата употреба е значително зголемена. Последните двајца што ја следат истата препорака се Apple TV + и Amazon Prime Video.

Амазон не прецизираше какво ќе биде намалувањето на квалитетот, но најверојатно ќе го следи истиот пат како и Нетфликс, Јутјуб и Епл ТВ +, нудејќи само квалитет на SD, оној со најниска резолуција. Исто така, не објави дали нејзината платформа за видео-игри Twich, исто така, ќе го намали квалитетот на репродукција, но се претпоставува дека ќе го следи истиот пат како и Amazon Prime Video. Што се однесува до времетраењето, тоа најверојатно ќе трае 30 дена, како Нетфликс и Јутјуб, продолжен период ако ситуацијата не се подобри со текот на деновите.

Ова соопштение доаѓа неколку дена откако главните национални оператори започнаа со а препорака за умереност до сите ваши клиенти, така што тие користат одговорно користење на мрежата, и колку што е можно, избегнуваат да ја користат во текот на нормалното работно време, така што работниците што ја извршуваат својата работа од дома, да не претрпат каков било проблем што влијае на нивната работа

Овие мерки може да се примени и во САД ако пандемијата започне да предизвикува хаос во земјата, но засега се чини дека FCC им го обезбедува потребниот ширина на опсег на главните оператори за да не стане заситен интернетот, барем овие денови. Whatе видиме што ќе се случи за неколку дена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.