Амазон работи на бесплатна верзија на Prime Video со реклами

Amazon Prime Video може да се појави на Apple TV во текот на летото

Додека корисниците на Apple TV чекаат лансирање на апликацијата Amazon Prime Video за овој уред, по најавата на Тим Кук минатиот јуни На конференцијата за програмери, се чини дека Амазон прави потези да се обиде да го прошири бројот на корисници со коишто достигнува видео-платформа во моментов.

Амазон Премиер Видео е достапна за сите корисници на услугата Amazon Prime, преку годишната такса што нуди и други услуги како приоритетен пристап до понуди и бесплатни трошоци за испорака. Извори блиски до компанијата на Jeеф Безос потврдуваат дека „Амазон“ преговара со разни продуцентски куќи за да ги понудат своите серии и филмови преку „Амазон премиер видео“, споделувајќи ги приходите остварени од рекламирање.

Овој нов сервис, кој очигледно ќе биде бесплатен за секого и ќе им овозможи на огласувачите да знаат многу попрецизно со каков тип на луѓе стигнуваат и имаат детални информации според возрасниот опсег, полот, локацијата, вкусот ... Покрај тоа, тоа е услуга би имале креатори на дигитални содржини скоро непосреден пристап до податоците на публиката, да се утврдат некои цени или други според публиката на истите.

Отпрвин се чини дека идејата на Амазон е овој стриминг сервис да биде бесплатен, престанувајќи да им е достапен само на корисниците на Prime, но ако конечно го стори тоа, ќе мора или да ја намали таксата за оваа услуга или обидете се да надоместите со некоја дополнителна услуга. Ако Амазон конечно се одлучи за оваа рута, таа ќе ни понуди услуга многу слична на Хулу, платформа со која имате пристап не само до сопствената содржина, туку и до каналите во живо од главните северноамерикански ланци.

Компанијата на Jeеф Безос веќе некое време преговара со телевизиски мрежи, филмски студија и други за да пронајде провајдери на содржини и да види дали се заинтересирани за друг начин да генерирате приход за вашата содржина. Се чини дека Амазон сака да создаде бесплатна верзија на Spotify, верзија што веќе ја разгледуваше пред три години, но конечно ја отфрли гледајќи мал интерес што го покажаа и филмските студија и главните телевизиски канали, но во овие последниве три години, Потрошувачката преку стриминг еволуираше многу и се повеќе и повеќе корисници претпочитаат да уживаат во своите серии на овој начин, наместо да бидат свесни за одредено време и ден да уживаат во нивните омилени телевизиски серии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.