Боб Игер повторно ја презема контролата над Дизни

Боб Игер

На 30 март, беше официјалното заминување на Боб Игер како шеф на Дисени, позиција што ја извршуваше во последните 15 години и ја направи оваа компанија лидер во аудиовизуелниот сектор низ целиот свет Игер го најави своето изненадувачко заминување на крајот на февруари, иако тоа беше веќе испланирано.

Неговата позиција привремено би ја пополнил Боб Чапек, шефот на забавните паркови на Дизни во САД, Европа и Азија, иако Игер би бил дел од одборот на директори за помогне во се што е потребно. Според „Yorkујорк Тајмс“, пензионирањето на Игер траело кратко, бидејќи тој се вратил да ја води компанијата.

Дизни +

Според овој медиум, поради глобалната криза што ја создаде коронавирусот, Дизни губи 30 милиони долари секој ден, и ја принуди компанијата да позајми 6.000 милијарди долари на крајот на минатиот месец. За да се спаси решението, управниот одбор е принуден да побара од Игер повторно да ја предводи компанијата за да се обиде да излезе од оваа пандемија што е можно помалку.

Боб Чапек не беше во можност да се справи со ситуацијата што тие ниту ја очекуваа, ниту ја видоа дека доаѓаИскуството на Игер е голтка кислород дека не знаеме колку ќе трае. Аудиовизуелниот сектор одложи многу од премиерите закажани за овие месеци на крајот на годината или почетокот на следната година. Сите сопствени продукции се парализирани (вклучувајќи ги и оние наменети за стриминг видео услуги). Аудиовизуелниот сектор се соочува со ситуација што ќе мора да ја надминат со најдобра можна штета.

Од почетокот на кризата, единствените две компании кои ја водат берзата во САД тоа не видоа како вредноста на акциите се намалува Амазон и Мајкрософт. Додека Мајкрософт има корист од зголемената употреба на своите облачни услуги, Амазон стана практично единствениот начин да се продолжи со нормално купување на кој било производ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.