Преземете го Центарот за известувања OS X за да ве предупреди доколку некоја апликација се расипе

Апликација-неочекувано затворање-центар за известување-0

Центарот за известување OS X е многу корисна карактеристика што започна да добива посебна важност во најновите верзии на системот бидејќи освен бројот на графички контроли од трети страни и различни предупредувања за претплати, е-пошта ... што може да ги дадете, ние исто така може да ви донесеме дополнителна информација за да не известите во други околности.

Овој пат ќе видиме како да го конфигурираме овој центар за известување преку едноставна команда во терминалот така што ќе нè предупреди дали некоја апликација, без разлика дали е таа што ја користиме во тој момент или која било друга што е во позадина, ако претрпи неочекувано затворање, таа ќе биде известена преку системот за предупредување на центарот со помош на мало скокачки прозорец што ќе ни се покаже исто како и секое друго известување.

Апликација-неочекувано затворање-центар за известување-1

За да го добиете ова Треба само да ги следите овие едноставни чекори:

  1. Одете во Пронаоѓач> Апликации> Комунални услуги
  2. Willе го извршиме системскиот терминал
  3. Ние ќе ја напишеме следнава команда без наводници во терминалот: стандардно напишете com.apple.CrashReporter КористетеUNC 1
  4. Willе го затвориме терминалот и ќе го рестартираме системот.

Кога системот ќе се рестартира целосно, сите предупредувања за Crash Reporter се предупредуваат тие ќе одат директно во Центарот за известувања наместо да не прекинува со прозорец среде бирото.

Ако, пак, сте го измениле и не сте убедени во тоа ви покажува центарот за известувања, ние само ќе ја смениме вредноста "1" во "0", односно, ќе треба повторно да ја внесеме командата со оваа мала промена, како што е на овој начин:

стандардно напишете com.apple.CrashReporter КористетеUNC 0

Со ова ќе постигнеме дека кога ќе го рестартираме компјутерот, сè ќе биде како порано, односно наместо мал скокачки прозорец, скокачкиот прозорец ќе се појави повторно во средината на работната површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.