Кога некоја апликација на Mac престане да реагира, принудете ја да се затвори со оваа едноставна кратенка за тастатура

Присилно затворете ја апликацијата-мак-врти топка-0

Иако OS X сè повеќе ги полира и подобрува деталите во однос на безбедноста и стабилноста, Не е без недостатоци како и секој друг оперативен систем во поголема или помала мера. Од оваа причина, од време на време, може да се сруши некоја друга апликација и ќе видиме како толку „стравуваната“ и добро позната разнобојна топка на плажа се врти непрекинато.

Се појавува овој шарен курсор на Apple кога некој процес не работи како што треба и не реагира. Во овој момент ќе треба да почекаме само за да видиме дали процесот конечно реагира или се брзаме. единствената опција е да се запре процесот и обидете се повторно со акцијата што ја спроведувавме со таа апликација, повторно започнувајќи го процесот.

Присилно затворете ја апликацијата-мак-врти топка-1

Подолу ви покажуваме неколку начини за да можете да ја затворите или апликацијата во која се извршува овој процес во позадина или преку кратенка за тастатура за да ја затворите директно без претходно да треба да изберете ништо.

Одете во менито на Apple  и изберете Force Quit ...
Десен клик на иконата за апликација во пристаништето и изберете Излез
Извршете монитор за активност во Апликации> Комунални услуги, идентификувајте ја апликацијата што не реагира и прекинете ја.

Сепак, од време на време, системот паѓа и нема да ви дозволи не отворајте повеќе прозорци или не извршувајте функции. Потоа, само со кратенка на тастатурата можеме да го решиме:

CMD + ALT + Shift + ESC клуч

Waitе почекаме неколку секунди и апликацијата треба автоматски да се затвори. Ако тоа не работи, тогаш единствената опција е да се принуди на рестартирање на Mac.

Исто така, ако се сомневаме дека не работи апликацијата, туку некоја друга што веќе работи, можеме да притиснеме

CMD + ALT + ESC

На овој начин ќе видиме мени за принудно излегување на апликациите како што гледате на горната слика.

Се надевам дека беше корисно и барем ви служи во некоја друга ситуација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.