Набавките за Mac и други производи се ограничени

MacBook Pro

Иако неодамна ви кажавме дека време на испорака по нарачки на AirPods беше намален и малку по малку можеше да се врати во времето од пред еден месец, Apple донесе одлука за бројот на уреди, како што се Mac-ите корисниците можат да купуваат.

Мерката не влијае само на Mac, исто така iPhone и iPad биле вклучени во оваа мерка што е донесена како резултат на кризата создадена од Коронавирус, меѓу другите причини.

Купувањата на одредени Mac се ограничени на максимален број (5) по корисник

Поради кризата со Коронавирус и иако Кинеските продавници на Apple сега се отворени за јавноста и нормалноста се враќа малку по малку, американската компанија одлучи да спроведе нова мерка така што Акцијата не истекува до првиот на промените.

Ова не е единствената причина да ги ограничи купувањата по корисник. „Епл“ исто така сака своите производи да не ги преплавуваат илегалните пазари што на американската компанија и создаваат толку многу проблеми. На овој начин, ако корисникот сака да купи повеќе од 5 компјутери, тој нема да може.

MacBook Air

Мерката влијае на Mac mini и MacBook Air. Се разбира, истиот корисник може да купи 5 единици од секој модел. Оваа мерка има намера никој да не може да профитира од нејзината продажба во оние географски области каде има недостиг или има малку.

Со оглед на популарноста и / или ограничувањата на снабдувањето на некои од нашите производи, Apple можеби ќе мора ограничете го бројот на достапни производи за купување. Верувајте ни, ги градиме што побрзо.

Оваа мерка не се очекува да трае премногу долго, се претпоставува дека нормалноста ќе се врати кога давателите на снабдување на Apple ќе се вратат во нормала, нешто што се чини дека веќе започна да се случува.

Мерката не влијае само на овие производи, исто така на секој модел на iPhone и iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.