Пет комунални услуги со допир што треба да ги знаете кога користите Mac

Принуди на допир-користи-алатка-0

Ако неодамна сте купиле Mac, сигурно ќе знаете дека Apple се интегрира практично во сите уреди што ја лансира својата технологија за препознавање притисок на trackpad, наречена Force Touch.

Па, тука ви оставаме мал водич за најосновните дејства што можете да ги извршите со притисок на прстите на тастатурата, едноставни гестови што ќе ја олеснат навигацијата и општата употребливост на системот.

допир со мак форс

1. Уредете контакти

Во рамките на апликацијата за контакти, при притисок во полето што сакаме да го смениме, таа автоматски ќе ја смени бојата, што покажува дека може да се уреди до точни информации или дури и да избришеме ако ја притиснеме иконата лево. Многу побрзо и полесно отколку да мора да го поместите курсорот до опцијата за уредување.

2. Означете место на Мапите 

Ако кликнеме со употреба на Force Touch на точка во рамките на програмата Мапи, ќе се спушти игла со означување на локацијата на местото, па ако ни треба за да ги лоцираме најточен можен начин, оваа технологија овозможува апсолутна прецизност.

Исто така, сега зумирањето и намалувањето од картата може да се направи со притискање на повеќе или помалку без употреба на каков било тип на копче, иако јас сè уште преферирам гестот „нотка од зумирање“.

 

3. Користете ги со иконите Dock

Ако притиснеме силно за да го активираме Force Touch на една од иконите што сме ги инсталирале на пристаништето, ова ќе ги покаже сите прозорци што ги извршува оваа апликација.

На овој начин можеме лесно префрлајте се помеѓу документите, иако имаме опции како што е Контролата на мисијата кои практично го прават истото, иако не прави разлика помеѓу наменските прозорци на секоја од апликациите.

 

4. Преглед во пошта 

Ако која било пошта што пристигнува има врска каде што можете да кликнете, како што е можноста за додавање контакт, хиперврска до URL, број за следење на пратка. со Force Touch можеме да комуницираме со него, што е, на пример, ако ни испратат линк до веб, можеме да извршиме притисок и ќе се отвори преглед на страницата, или ако е одреден датум, можеме да го додадеме во календарот.

 

5. Прегледајте ги информациите за Потсетници

Ова е прилично едноставно, ако се притисне на патеката со кликнување на потсетник, ќе ни ги покаже сите детали за тоа, вклучувајќи ги и сите информации за локацијата што е додадена подоцна, на пример.

Навистина ни олеснува да ги користиме различните опции на системот, но исто така не е од суштинско значење, ми се допаѓа за лесна употреба, но ако вашиот MacBook нема Force Touch ни тоа не е голема загуба бидејќи на пример можете да ја активирате опцијата да ја допирате патеката со три прста за да ги вежбате истите функционалности како и со Force Touch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.