Сомнежите се потврдуваат. Новиот MacBook Pro од 2021 година со M1 Max е побрз од Mac Pro од 2019 година

М1 Макс

Кога Apple дебитираше со новиот MacBook Pro со новите чипови и процесори, имаше добро чувство. Но, секако, како што минуваат деновите, се докажува дека брзината и перформансите на чиповите се неспоредливи. Токму сега, новите студии докажаа дека извозот на видео од proRes покажува дека врвниот MacBook Pro за 2021 година е три пати побрз од Mac Pro 2019 година.

Студијата покажа дека за да се достигне највисокото скалило на ProRes перформанси Во Mac Pro 2019, процесорот Intel Xeon W со 28 јадра, поврзан со картичката Afterburner, е потребен за да се забрза репродукцијата и декодирањето. Логично и како што размислувате во моментов, цената на овие компоненти е нешто што далеку го надминува MacBook Pro 2021 година.

Зборувајќи за кралот на Рома, овој лаптоп со новиот M1 Max, вклучува два ProRes енкодери и декодери секој, далеку го надминува уникатниот декодер што се наоѓа на картичката Afterburner на MacPro. Во тоа лежи трикот и суштината на работата. Но, не само во тоа декодирање, го подобри најдобриот модел од 2019 година. Исто така, значително ги подобрува перформансите на репродукцијата на содржини со повеќе преноси 8K.

Репер тест го покажува времето потребно за извезете петминутен видео клип ProRes Raw во ProRes 422 HQ:

  • Mac Pro 2019: 233 секунди
  • Mac Pro 2019 со картичка Afterburner: 153 секунди
  • MacBook Pro 2021 со чип M1 Max: 76 секунди

Веќе знаете дека ProRes се користи во професионални видео камери и дека сега е опција дури и кај iPhone 13 Pro. Така да имаат MacBook Pro со M1 Max како пар не е воопшто неразумно за оние кои се посветуваат на овие задачи . Или дури и за оние од нас кои не сме посветени, тоа е и нешто привлечно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)