Поминаа 10 години од првиот филм објавен исклучиво од iTunes: Виолетови темјанушки

Вчера, 20 ноември, пред 10 години сега, Основната услуга на Apple за музика и синхронизација на неговите различни уреди го лансираше својот прв филм произведен исклучиво за iTunes: „Виолетови темјанушки“, романтична комедија во режија на Едвард Барнс. 

Иако филмот беше претставен во април 2007 година, и беше примен со добри критики во Филмски фестивал Трибека истата година, Едвај доби понуди за нејзина дистрибуција, чие производство надмина 4 милиони долари. Затоа, продуцентите одлучија да започнат неконвенционално издание, дозволувајќи му на филмот да биде достапен исклучиво на iTunes.

iTunes

Така, Виолетови темјанушки стана првиот филм што официјално дебитираше на iTunes, обележје на тоа време. Според зборовите на Еди Кју, откако го потврди договорот за експлоатација за овој игран филм:

„Ние сме во рана фаза на оваа идеја за маркетинг на филм преку iTunes. Секако дека сакаме да ги имаме и нудиме сите холивудски филмови, но ни се допаѓа фактот што можеме да бидеме одлично возило за дистрибуција за поскромните. »

Виолетова виолетова сметано, меѓу неговите протагонисти, со Селма Блер, Дебра Месинг и Патрик Вилсон. До денес, тој не е наслов особено запаметен по неговиот аудиовизуелен квалитет или иновативност. Како и да е, беше филм што беше пред своето време, забрзано усвојувајќи нов дигитален дистрибутивен систем што се шири и денес.

Во моментов, компании како Netflix y Амазон Тие ја искористуваат патеката што започна во тоа време Виолетова виолетова рака под рака со Apple, нудејќи оригинална содржина, ексклузивна за нејзините платформи. „Епл“ се осигури дека има намера да го следи овој модел и се обврза да потроши околу милијарда долари за развој и дистрибуција на сопствени емисии.

Идејата, според големите инвеститори и кино платформите, може да помине низ средна точка, каде што се нудат и филмови што се нудат во кината (неколку недели подоцна), по повисока цена, на платформи како што е iTunes. Накратко, продуцентскиот тим на Виолетови темјанушки како и директорот Изгореници Одеа во вистинската насока, иако пред нивното време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.