Производството на AirPods ќе се намали поради помалата продажба

AirPods

Ако сакате да купите некои AirPods во моментов, имаме три модели на пазарот. Двајца од нив е предвидено да бидат обновени оваа година. Сепак, Apple има друга загриженост. Според новите информации што се споменуваат и се чини дека се точни, производството на слушалките ќе падне поради намалување на продажбата на истите.

Од Никеи Азија Apple оваа година го намалува планираното производство на безжични слушалки AirPods за 25-30%. Продажбата на слушалките се проценува дека е помеѓу 75 и 85 милиони единици во оваа 2021 година. Првичните цели на производството беа околу 110 милиони единици.

Причината не е никој друг, туку падот на продажбата на овие слушалки. Не воспоставува специфичен производ, односно не зборува за тоа дали „грешката“ е кај оригиналните AirPods, Pro или Max. Претпоставуваме дека конкуренцијата е веќе огромна и тие постојат на пазарот многу слични модели од многу конкурентни брендови.

Apple се надева дека ќе продаде помеѓу 75 и 85 милиони единици до 2021 година, во споредба со претходната прогноза за производство од 110 милиони единици.

Најзначајното намалување на нарачките е за втор триместар кон почетокот на третиот триместар. Нивото на залихи [во магацините] и залихите во продавниците за AirPods во моментов се високи и побарувачката не е толку силна како што се очекуваше.

Како што рековме на почетокот, два од сегашните модели на AirPods чекаат, според гласините, да се ажурира во средината на оваа година. Претпоставуваме дека ова може малку да ја зголеми продажбата за новите одлики.

Ние веќе знаеме дека Apple не дава бројки за продажба во своите извештаи, ќе ги чекаме аналитичарите Тие ќе можат да направат прогноза за продажбата што сте ја направиле на AirPods.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.