Тим Кук: „Денес, учењето за кодирање е поважно од зборувањето англиски“

готвач-макрон

Како што веќе знаеме, Тим Кук, извршен директор на Apple, е деновиве на различни состаноци и настани низ целата Француска Република. Меѓу многуте настани што беа опфатени со распоредот во текот на оваа недела, Кук се состана со Емануел Макрон, претседател на француската земја, за да разговара за даноците на европскиот континент и бракот помеѓу образованието и сегашната технологија.

Еден од спроведените настани беа многу забавна динамика спроведена од Konbini, каде што тие предлагаат видео интервју каде извршниот директор на Apple се соочува со актуелни прашања.

Во видеото, направено од Konbini преку а „Директен“ Од Фејсбук, Кук ги покажува своите впечатоци за важноста да се биде креативен денес, целта број 1 на „Епл“ од првиот производ, како и достапноста на програмирањето за секого.

готвач

На прашањето за креативноста во Apple, Кук одговара дека Епл има креативност во својата ДНКОд раните години на Apple, работевме директно со уметници, како и со програмери и инженери.

За револуцијата во апликациите, извршниот директор на компанијата е импресиониран од тоа како напредува пазарот за толку краток временски период. Можностите што ги нудат се огромни, како што е предавање на инструмент без да плаќаат ништо или по многу ниска цена.

Што се однесува до учењето за пишување код, рече Кук, буквално:

„Да бев 10-годишен студент од Франција, учењето за кодирање ќе ми беше поважно од учењето англиски јазик. Не повикувам никого да не учи англиски јазик, но мислам дека сум разбрана. Познавањето на програмски јазик ви овозможува да се изразите со скоро 7 милијарди луѓе ширум светот “.

«Мислам дека програмирањето треба да биде задолжителен предмет за сите деца во училиште. Го направивме достапен со создавање на програмски јазик што го нарековме Свифт. Лесно е да се научи, и лесно се вметнува во производите што треба да се создадат. Тоа е јазикот што навистина треба да го знаете. Но, не само компјутерски научници, ако не и сите ние “.

Конечно, дефинирајте ја креативноста како навистина важна работа во овој бизнис. На крајот на краиштата, кодот е само медиум, но креативноста е таа што го оживува производот:

„Креативноста е напред, кодот е одзади. Клучот е да можете да ги мешате обете работи за да постигнете неверојатни работи “.

Можеш ли да ја видиш целосното интервју тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.