Уредите на AirPort се враќаат во Apple Store

Мрежа-гости-аеродром-0

Пред неколку дена ви кажавме за новото ажурирање на фирмверот што базите на Apple AirPort го добија во сите модели. Неколку дена по добивањето на ова ажурирање, скокна друга вест поврзана со овие бази и во која беше објавено дека овој вид бази почнаа да исчезнуваат од сите физички продавници на Apple, иако би можеле да го купите преку веб-страницата.

Отпрвин, ова исчезнување беше географски ограничено на САД без да се прошири во повеќе земји, но почнаа да се појавуваат првите гласини во кои беше наведено дека Apple може да го обнови овој уред. Секојпат кога WWDC ќе се приближи до гласините за нови производи, ќе започнат да се појавуваат и овие бази се приближуваат кон бендот.

Но, ништо не можеше да биде подалеку од вистината, од сезоните AirPort Extreme и Capsule се вратија во продавниците на Apple во САД. Како што споменав погоре, ова привремено исчезнување беше ограничено на Соединетите држави, бидејќи очигледно уредите мораа да добијат одобрение од Сојузната трговска комисија на Соединетите држави откако добија ажурирање на фирмверот за да проверат дали се исполнети прописите. Крајниот рок за усогласување со овие прописи беше 2 јуни.

La нови регулативи на Федералната комисија за трговија, објави во декември минатата година дека:

Дозволените измени нема да бидат дозволени за уредите одобрени според старите правила, освен ако не ги исполнуваат условите на новите правила.

Сите производи одобрени во целост или делумно според старите правила не можат да се пласираат на пазарот од 2 јуни 2016 година, освен ако не ги исполнуваат условите на новите правила во сите операции.

Исчезнувањето на залихите даде се надевам на многу корисници Тие чекаа ажурирање на овој уред за WWDC, но јасно е дека тоа нема да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.