Надградете го процесорот Mac mini на Intel Haswell

Mac-mini-haswell-0

Apple продолжува без да ажурира еден од своите најпродавани и популарни модели на Mac меѓу корисниците, ова не е никој друг туку Mac mini и дека за жал уште закотвени во претходната генерација Интел процесорите чекаат Apple да се огласи за да го ажурираат.

Толку многу што корисникот на мрежата Tonymacx86 мора да работи за да добие мод на овој Mac mini и да го ажурира до најновите архитектура Intel Haswell од модел од 2010 година, прилагодувајќи ги компонентите од трети страни и правејќи го да работи како хакинтош на стабилен начин.

Mac-mini-haswell-1

Она што изгледа донекаде неверојатно е дека Mac mini не го ажурираше својот хардвер околу 16 месеци, иако се сомневам дека на Apple нема да му треба многу време за да го стори тоа. Поточно, во овој случај наоѓаме матична плоча Intel DH61AG со I3-3225 процесор со 55w TDP, 4 GB RAM меморија, 128 GB mSATA SSD, мини PCIe WiFi картичка и надворешно напојување на Dell, сите инсталирани во куќиште за Mac во 2010 година.

Според Leigh103 (корисник кој го постигнал ова „достигнување“), ладилникот излегува малку од дното и иако не може да се види при секојдневна употреба, вистина е дека не успеа да го „собере“ целосно. Исто така, остава ваш личен впечаток дека користењето на овој Хакинтош е најблиску до користењето оригинален производ на Apple што некогаш сте го поседувале.

Овие иницијативи отсекогаш се добро прифатени од заедницата со трпеливост и малку генијалност може да добиете „Mac“ повеќе струја во однос на хардверот, иако тој никогаш нема да ја има оригиналната поддршка на Apple.

Повеќе информации - Нов Mac mini за крајот на февруари според гласините


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.