Академијата за развој на „Епл“ ќе ја окупира Првата национална зграда во Детроит

Детроит

Ако има една работа Јаболко, тоа се пари, многу пари. Сега штотуку дознавме дека тој ќе заземе цели два ката во една од најпознатите иконски згради во Детроит за да основа академија за развивачи.

Оваа академија е дел од «Иницијативи за расна еднаквост и правда»Тој Apple лани го лансираше за да помогне во расната еднаквост и против расната дискриминација, со инвестиција од сто милиони долари. Браво за Apple.

Подоцна оваа година, Епл и Универзитетот во Мичиген тие ќе ја отворат својата нова Академија за развој на Детроит. Е се наоѓа во амблематска зграда во центарот на градот. Неговата цел е да им помогне на идните развивачи на црнци во градот, на кои им недостасуваат ресурси да учат и тренираат како програмери.

Е се инсталира во Прва национална зграда од Детроит. Willе има површина од 3.500 квадратни метри. Willе ги зафаќа вториот и третиот кат на зградата. Ова се податоците што се појавуваат во пријавата за одобрение за градба претставена на Градскиот совет и дозволата доделена на градежната компанија Креин.

На почетокот на годината, Apple веќе го најави овој проект. Во соопштението за печатот, тој истакна дека компанијата ја отвора својата Академија за развој на Apple во Детроит, првата академија од ваков вид во американскиот Детроит има жива заедница на црни претприемачи и развивачи, со повеќе од 50.000 бизниси во сопственост на претприемачи во боја, според податоците на пописот на САД.

Академијата има за цел да им помогне на младите црни претприемачи, креатори и програмери помагајќи им да ги развиваат вештините потребни за работа во брзо растечката економија на апликации за iOS. Во соработка со Државниот универзитет во Мичиген, Академија за развој на Apple Тие ќе бидат отворени за сите студенти во Детроит, без оглед на нивното академско потекло или доколку имаат некое претходно искуство со кодирање.

Оваа академија е дел од проектот „Иницијатива за правда на Apple и расна еднаквост“ што започна минатата година, и сега е коментиравме во негово време. Apple има предодредено 100 millones долари за финансирање на наведената програма за помош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.