Ако Spotlight вчитува бавни апликации во OS X El Capitan, пробајте го ова

самото место-3

Една од поплаките на некои корисници кои се навикнати да користат Spotlight на Mac е дека со доаѓањето на OS X El Capitan може да оди малку побавно или барем се чини дека во некои прилики. Денес ќе видиме можна опција што е многу едноставна за реализација и која може да ни помогне центарот на вниманието работи малку побрзо во случај на отворање апликации. Не е навистина трик сам по себе, но некои корисници го направија овој едноставен чекор и се чини дека вчитувањето апликации работи малку побрзо, па да ги видиме чекорите за тоа. Забележете дека не веруваме дека е чудесно за правилно функционирање на оваа моќна алатка, но да тестирате дали сте навикнати да ја користите и ако забележите малку поголема бавност при отворање на апликациите, тоа нема да ни наштети ниту нам.

Чекорот е многу едноставен и за ова одиме Системски преференции и го отвораме Spotlight:

рефлектор-1

Еднаш, внатре, тоа е едноставно како активирајте го и деактивирајте го полето за избор На апликации:

рефлектор-2

На почетокот и со овој едноставен чекор ние како да даваме нова енергија на рефлекторот, но јас веќе велам дека тоа не е нешто што ќе остане со отворена уста далеку од тоа и повеќе ако нашиот Mac е еден од старите и со малку RAM меморија, итн ... Тоа е мал трик што може да ви даде малку поголема флуентност кога тој треба да отвори и да бара апликации на нашиот Mac. Во мојот случај немам проблеми со брзината со Spotlight и отворањето на апликации, но ако некој од вас му се случи и пробајте го ова трик »за активирање и деактивирање на него впечатоци без разлика дали работи за вас или не.

[Надградба]

Друга точка известена од корисник и читател Manек МанЗа да го направиме нашиот рефлектор да работи пофлуиден е да ја оневозможиме опцијата што се појавува на дното на последната слика: «Дозволете предлози за рефлектор во рефлектор и пребарување» на овој начин флуидноста се чини дека е поголема, но може да игра против пребарувањето опции кога користете ја алатката.

Ова е веќе опционално и ќе зависи од секој корисник, дури и да е така, ние ги поздравуваме вашите коментари и предлози за подобрување на нашиот ОС X и на сите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Па, само што го испробав и работам многу подобро. Тоа беше еден од недостатоците што ги имав со Ел Капитан ... Добар трик, благодарам!

 2.   Владеј dijo

  Ако се чини дека се вчитува побрзо, но не знам дали ќе биде потребно да се прави тоа секогаш кога ќе го исклучиме Mac.

 3.   Јак човек dijo

  Го отстранив полето „Дозволи предлози за рефлектор ...“ и тоа ме подобри многу повеќе.

 4.   Julian dijo

  Работеше и на мене и според она што го гледам не е потребно да се прави секогаш кога ќе го вклучите Mac.

 5.   Jordорди Гименез dijo

  Ви благодариме за придонесите !!

  На статијата ја додавам опцијата „Дозволи предлози за рефлектори“

  Честитки!

 6.   Едгар dijo

  Совршено ми одговараше! Ви благодарам!

 7.   Интересноissimo Пако dijo

  Совршено ми одговараше, но вистина е дека овие луѓе од Епл го прават тоа полошо и полошо, се чини дека не ја почитуваат толку макотрпната клиентела што трошиме три илјади евра на компјутер или во мојот случај инвестирав во „Епл повеќе од 50.000 €, и секој пат кога има ажурирање, јас почнувам да се тресам.

  Честитка.

 8.   елалквимиста.про dijo

  „Веднаш ми успеа. - Не само што беше бавно со апликациите, туку со сè, вклучувајќи ја и нејзината отвореност и анализа, ужасна. - Беше прашање на магија, сега се отвора веднаш и сè друго на ТТ честитки