Апликацијата „Мапи“ добива 20 нови локации во режимот „Flyover“

 

Мапи со маички-локации-0

Apple додаде 20 нови локации компатибилни со 3D функцијата (или режимот Flyover) и во верзиите на системот iOS и во апликацијата Мапи во OS X. Новите точки вклучуваат градови и споменици во САД., Јапонија, Италија, Шпанија и Франција.

Оваа опција е воведена за прв пат кога Apple Maps беше лансирана уште во 2012 година, поточно Flyover им овозможува на корисниците еден вид интерактивни 3Д виртуелни турнеи низ различни точки на интерес низ целиот свет.

Apple-Maps-Flyover-Стразбур-во-Франција

Без дополнително разбирање, еве ги 20-те нови локации:

 • Архус, Данска
 • Бобио, Италија
 • Будимпешта, Унгарија
 • Кадиз, Шпанија
 • Ченонсо, Франција
 • Дижон, Франција
 • Енсенада, Мексико
 • Гетеборг, Шведска
 • Грац, Австрија
 • Лорето, Мексико
 • Малме, Шведска
 • Мајагез, Порторико
 • Милау, Франција
 • Ница, Франција
 • Омаха Бич
 • Рапид Сити, Јужна Дакота
 • Ротердам, Холандија
 • Сапоро, јапонија
 • Стразбур, Франција
 • Торино, Италија

Гледајќи наназад, мора да го запомните тоа Apple веќе додаде поддршка за Flyover на повеќе од 50 нови локации во 2015 година правејќи вкупно повеќе од 150 локации денес. Неодамна, на крајот на јуни, компанијата додаде нови локации во Европа и Порторико.

Иако е навистина прилично практично да имате зенит поглед со релјеф, згради, споменици и други конструкции во 3Д, сепак сметам дека неговиот најдиректен конкурент („Гугл мапс“) сепак го победува „Епл“ со функцијата „Уличен поглед“, многу покорисно да се лоцира од „Реализирајте ги“ различните места и добиете поконкретна идеја за местото што ќе го посетите, дури и така подобрувањето што го претрпе „Мапите“ повеќе од 3 години беше доста значително. Во прилог на ова, сигурно нема да потрае долго видете функција слична на онаа што веќе е коментирана на Google во апликацијата Apple Maps.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.