Како да направите резервна копија од вашиот Apple Watch

Како можам да направам резервна копија на мојот Apple Watch? Ова е едно од оние прашања што корисниците честопати ни ги поставуваат на социјалните мрежи, па дури и на некои наши пријатели и познаници. Добро Денес ќе видиме како ни покажува самиот Apple да ги направам овие бекап.

Ова е направено на едноставен начин и иако се чини комплицирано да се спроведе, тоа е лесно и дури нема да го забележиме кога ќе го сториме тоа. Мора да биде јасно дека нашиот часовник мора да биде спарен со iPhone да ги направите овие копии, остатокот е многу лесен. 

Кога правиме резервна копија на нашиот iPhone во iCloud или iTunes, оваа копија ќе ги вклучува и податоците од вашиот Apple Watch, па ова е начинот на кој часовникот ги зачувува нашите резервни копии без никој да мора да примени копија или одредена опција за тоа. И сега доаѓа прашањето од милион долари, што чува оваа резервна копија? Па, одговорите ги оставаме и тука:

 • Податоци специфични за апликациите (за вградени апликации) и поставки (за вградени и апликации од трети страни). На пример, поставки за Мапи, далечина, единици и пошта, календар, берза и време.
 • Распоред на апликации на почетниот екран
 • Гледајте ги поставките за лице, вклучително и моменталното лице за часовник, прилагодувањата и нарачката
 • Прилагодувања за приклучоци, вклучувајќи нарачка, омилено или неодамнешно пребарување и достапни апликации
 • Општи поставки на системот, како што се поставувања за лице на часовник, осветленост, звук и вибрации
 • Податоци за здравје и фитнес, како што се историја и достигнувања, податоци за калибрација на тренингот на Apple и активност и податоци внесени од корисникот (за да направите резервна копија од податоците за здравје и фитнес, потребен ви е iCloud или шифрирана резервна копија на iTunes).
 • Известувања и поставки за временската зона
 • Плејлисти, албуми и миксови што се синхронизираат со поставките за Музика и Apple Watch
 • Синхронизиран фото албум (за да ги видите синхронизациите на албумот, отворете ја апликацијата Apple Watch, допрете го табулаторот Мој часовник и фотографии> Синхронизиран албум).

Од друга страна она што не е зачувано во овие копии е- Сите врски и врски со Bluetooth, кредитни или дебитни картички што сте ги користеле за Apple Pay на вашиот Apple Watch и безбедносниот код за вашиот Apple Watch.

Гледате дека е лесно да се направи резервна копија бидејќи тој е самиот iPhone со кој е поврзан паметниот часовник Apple кој е одговорен за правење копии. Но, Што ако прво го одврземе часовникот? Па, генерирана е и резервна копија што ќе ни овозможи да ја вчитаме откако повторно ќе го поврземе уредот со iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.