Забелешките со етикети или споменувања не работат во верзии пред macOS 11.3

Забелешки за MacOS

Некои од најважните вести во верзиите на iOS 15, iPadOS и macOS не е компатибилен со постарите верзии на macOSНа Во овој случај, и за жал, мојот iMac е изоставен од интересна функција како што се белешки со етикети или споменувања.

Овие вести се одлични за многумина од нас бидејќи споделувањето белешки, прилагодување на нивната содржина, споменување на некого со кого ги споделувате или гледање ознаки може да биде многу корисно. Во овој случај Apple ги ограничува овие карактеристики за обележување и споменување за верзии над macOS 11.3, iOS 14.5 и iPadOS 14.5.

Забележете кога внесуваме белешки од ажуриран уред

Епл н warn предупредува на оваа граница кога пристапуваме до белешките и имаме компјутер што не добил ниту една од овие верзии. Во мојот случај, како што велам погоре, тоа е поради iMac што е „во полнолетна возраст“, ​​но продолжува да работи многу добро и покрај овие ограничувања. Apple јасно објаснува:

Имате барем еден уред со оперативен систем што не поддржува етикети или спомнувања. Ако додадете етикета или спомнете на оваа белешка, нема да можете да ја видите белешката на уреди со постар оперативен систем.

Ако оваа белешка е споделена, нема да ја посетат учесниците (вклучувајќи го и сопственикот) кои користат уреди што имаат постара верзија на оперативниот систем. За да можете да ја видите оваа белешка на уреди со претходен оперативен систем, ажурирајте ги на верзијата на оперативниот систем или отстранете ја етикетата или споменете од оваа белешка.

На овој начин, единствено што останува да ги видите белешките е директно отстранете го споменувањето или ознаката од белешката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.