MacOS High Sierra Beta, HEVC, APFS датотечен систем и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

Интересна недела во однос на вестите поврзани со Apple последната недела од септември. Додека многу корисници сè уште чекаат на Лансирање на iPhone X за да го резервирате, Apple продолжува со лансирање на официјални бета верзии на различниот оперативен систем и меѓу нив веќе го имаме првиот macOS High Sierra 10.13.1 јавна бета верзија.

Сега Октомври доаѓа со добар број бета-верзии и датумот за резервација на гореспоменатиот iPhone X, во секој случај она што треба да го направиме е да ги насочиме погледите кон најважните моменти од оваа недела во Јас сум од Mac и да го споделиме со сите вас.

Првиот од најважните моменти, покрај сите објавени бета верзии, можеме да истакнеме една вест објавена во медиумите за „Ранливост“ е пронајдено во macOS High Sierra. Тука се занимаваме со ова прашање за да избегнеме измама и не е точно дека има дупка во системот, вистината е дека сите верзии го имаат ...

HEVC

Продолжуваме со HEVC, новиот видео-стандард за MacOS High Sierra. Ова е една од најважните вести низ која поминува, очигледно, квалитет на слика во видеа и слики, и брзината на обработка на овие во нашата опрема.

Едно прашање за кое многу луѓе ни поставуваат е новиот формат APFS и неговото правилно работење на Mac. Во оваа статија објаснуваме што ако го форматираме дискот во Mac OS Plus (со регистар) и имаме SSD автоматски се претвора во APFS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.