Внимание: AirTag не служи само за наоѓање на клучевите

AirTag

Нож ви помага да го исечете стекот, а може да убие и лице. Една пилула може да ви помогне во непроспиена ноќ, но десет ќе стават крај на еден живот. Постојат многу предмети што ги користиме секој ден и можат злоупотребени против други луѓе.

Новиот приврзок за клучеви AirTag што Apple ќе го пушти наскоро, не само што ќе ги лоцира клучевите во домот или во канцеларијата, туку ќе ги користи и вашите мрежа на активни уреди и можете да го поставите пикапот во кое било време на кое било место во светот. Ако најдете еден од нив во џебот од јакна, во чанта или скриен во некој агол од вашиот автомобил, имате проблем.

Вчера Apple објави а Видео за помош при објаснување на работата на апликацијата «Барај» и на сликата од истата, еден од лоцираните уреди имал име „AirTag“. Корисниците брзо го повторија тоа, а компанијата веќе го повлече.

Сите гласини пред последниот главен во септември минатата година укажуваа на тоа дека Тим Кук ќе извади AirTag од џебот, но немаше «Уште една работа« Сега се чини дека неговата премиера ќе биде неизбежна.

Бидејќи овие недели се случуваат со најновите уреди објавени од компанијата, ќе се стави на продажба без претходно предупредување, со ноќно и предавство. Getе станеме едно утро и ќе ги видиме достапни во веб-продавницата на Apple.

Локација на кратко растојание

Овој нов уред ги користи најновите достигнувања на Епл во тродимензионална локализација одблизу, спроведена во U1 чип на компанијата, која веќе го монтираше iPhone 11 Pro. Овој систем користи Bluetooth конекција, wifi и AR (Зголемена реалност) за да го постави AirTag во вселената со прецизна сантиметар.

Тоа е, ако го користиме како приврзок за клучеви, можеме да шетаме низ куќата со камерата и ќе ги лоцираме клучевите со голема прецизност. Може да добиете предупредување и на вашиот iPhone доколку се одделите од синџирот на клучеви и го изгуби сигналот. Е имате контрола многу точни од непосредна близина помеѓу AirTag и iPhone.

И исто така и на голема далечина

Но, штом iPhone и AirTag се одделат и веќе немаат Wi-Fi или Bluetooth конекција, ја губите нивната локација? Па, нема да биде. Може да ја лоцирате вашата приврзок за клучеви внатре Било кој дел од светот. Не користи систем за позиционирање на GPS, ниту пак ќе биде поврзан директно на телефонската мрежа LTE. Ова би трошело многу батерија и би било неработено.

Иако изгледа како нешто надвор од филм Џејмс Бонд, AirTag ќе го користи кој било уред во близина на Apple за да го испрати својот сигнал за позиционирање целосно транспарентен и анонимен до другите корисници.

Шема

Шема за позиционирање на долги растојанија во патентот AirTag

Ајде да земеме пример за да го објасниме подобро: Купувам AirTag, го поврзувам со мојот мобилен и го чувам во одделот за нараквици на мојот автомобил. Некој ми го краде возилото. Ако крадецот има iPhone, јас ќе ја имам неговата локација додека сум во автомобил затоа што AirTag го користи позиционирањето на тој мобилен, а крадецот нема да знае. Ако мобилниот не е Apple, ќе мора да почекам додека не се паркира автомобилот и кога некој оди покрај возилото со iPhone во џеб, AirTag ќе ја испрати вашата позиција.

Нема сомнение дека овој систем ќе биде од голема помош. Јас и самиот размислувам да купам еден и ќе го сокријам во мојот автомобил, во случај еден ден да ми биде украден или да заборавам каде сум го паркирал. Но, се разбира, ако му го позајмам својот автомобил на мојот син, можам да видам каде оди. Ова не е толку добар дел од пронајдокот. Со AirTag ќе биде многу лесно шпионира личност. Едноставно со тоа што ќе го сокриете во вашиот автомобил, во торбата или во џебот од јакна, ќе го имаме во геолошка локација, а ако жртвата го најде приврзокот за клучеви, тие нема да знаат за кого станува збор. Haveе имате само осомничени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.