Дали вашиот Mac не се синхронизира правилно со iCloud?… Ние ви го даваме решението

ICloud-синхронизирање-проблеми-0Со текот на времето, тојна повеќето корисници на Mac или iOS Тие на крајот акумулираат различни уреди, било да е тоа нивниот сегашен Mac или помошен, iPhone, iPad или дури и постара верзија од онаа што ја имаат сега, а која сè уште ја користи некој друг во нивниот личен круг.

Што и да е, вие најверојатно сакате сè да биде уредно и сè што е на неговата страница и ако користите iCloud понекогаш работите одат мистериозно наопаку. Еве неколку активности за список со список со лесен за употреба за да откриете што не е во ред:

предупредување-затвори-мраз

Најверојатен проблем со Apple

Прво, се разбира, мора да бидете сигурни дека тоа проблемот е ограничен на iCloudБидејќи вашиот Mac е во можност успешно да извршува други задачи на Интернет и вашиот iPhone сè уште вчитува веб-страници и прима не-iCloud-пошта. На овој начин, отфрлајќи ги овие проблеми од самиот почеток, можеме да преминеме кон решенијата на реалните проблеми.

Нормално и иако звучи како типично клише, техничката поддршка секогаш даваебе проверете ги најосновните аспекти како што се Дали е вклучен? или пробајте да го рестартирате. Поради оваа причина, првото нешто што ќе сториме е да ја провериме страницата за поддршка на Apple за да видиме дали iCloud имал инцидент и не работи во тоа време, нешто што иако е евидентно, ние обично го изоставуваме со последователно губење на време и ресурси да решиме нешто што не е во наши раце.

Ако сè е точно, ќе одиме на втората проверка ... проверете дали е овозможена синхронизацијата на iCloud и дали ја користите точната сметка преку оваа патека:

Mac (OS X Јосемит): > Системски преференции> iCloud: Проверете дали се проверени полињата десно.
iOS 8: Поставки> iCloud> исто така проверете дали се проверени полињата.

 

 

Неточни време и датум

Исто така, мора да се осигураме дека опремата правилно ги синхронизира датумот и времето, бидејќи понекогаш временските ознаки не се совпаѓаат и можат да предизвикаат проблеми со синхронизацијата.

Mac (OS X Јосемит): > Системски преференции> Датум и време
Во iOS 8: Поставки> Општо> Датум и време

Ресетирајте ги поставките за сметката

Ако сè друго не успее, ќе треба да се одјавиме само од iCloud, да ја затвориме сметката, рестартирајте го компјутерот и најавете се повторно да се види дали стапува на сила дури и во најекстремните случаи повлекувајќи резервна копија или дури и целосен формат во зависност од тежината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рубен Алфредо dijo

  Добро попладне, ја добив оваа порака кога сакам да ја конфигурирам сметката iCloud, «Овој ID на Apple е валиден, но не одговара на сметка на iCloud.

 2.   Хозе Гиilleермо dijo

  Ова ми успеа, и испраќам код на мојот телефон за да влезам. бидејќи ги активирам приходите во два чекори за безбедност.

  Имав проблем што во Мојаве, опцијата iCloud беше блокирана и не се ажурираше.
  начинот да се реши беше следниот:

  - Одјавете се од iCloud на мојот Mac.
  - потоа одете на iCloud на мрежата / внесете ја опцијата: управувајте со ID на јаболко и внесете.
  - Потоа, во делот на поврзани уреди, избришете го уредот што го има проблемот.
  - потоа вратете се на iCloud на Mac и најавете се повторно.

 3.   Виктор Паласиос dijo

  Благодарам, ми успеа да го проверам датумот / времето.

 4.   Мартин dijo

  Мојот проблем е што кога ќе зачувам папка со неколку нивоа на под-папки во icloud-уредот, последните датотеки, оние што се пониски во под-папките, добивам дупликати. Ги копира двапати. И не папките или подпапки.

бул (точно)