Верзија BBEdit 14.0: Најголемото ажурирање на macOS за оваа програма

BB Уредување

BBEdit е a Професионален уредувач на HTML и текст за macOS. Овој наградуван производ е дизајниран да ги задоволи потребите на веб-писатели, автори и развивачи на софтвер. Овозможува голем број на функции за уредување, пребарување и манипулирање, на пример, изворен код и текстуални податоци. Верзијата 14.0 воведе значителна количина на промени, вклучително и помагање на корисниците брзо да организираат напишани белешки. Можеби е најголемото ажурирање на програмата од тогаш назад во продавницата за апликации Mac.

Програмерите ќе бидат задоволни со оваа нова верзија на BBEdit за macOS

BBEdit на Bare Bones Software е подетален уредувач на текст, исто така вклучува многу поволни карактеристики за програмери. За ажурирање на верзијата 14.0, програмерите вклучија долг список на функции и измени во алатката. За оние кои не се раскошни во областа на кодирање, веројатно најголемата промена е белешките, односно датотеките создадени брзо за водење белешки отколку за целосни документи. Функцијата автоматски ќе го зачува внесениот текст како белешка, со автоматски генериран натпис, исто така, за да се спречат корисниците да имаат десетици ненасловени датотеки во папката.

Знаеме дека многу од нашите клиенти создаваат голем број на ненасловени документи за брзо носење белешки и се потпираат на легендарната стабилност и силно враќање на падот на BBEdit за да ја заштитат нивната работа. Додадовме нова опција „Белешки“ во BBEdit 14, која обезбедува различни начини за креирање белешки кои автоматски се зачувуваат И, можеби најважно, тие се автоматски насловени така што не завршувате да се прашувате кој од вашите 305 документи „без наслов“ е оној што го барате.

Од друга страна ако твоето е да се развие, треба да знаете дека има подобрувања во јазичните специфични текстови. Подобрена функција за пребарување дефиниција, помош за специфицирање на параметрите на функциите, дополнителни карактеристики за навигација во кодот, обележување на прозорецот за проблеми со синтаксата и семантиката и реформатирање на документите специфични за јазик

Промените се резултат на вградена поддршка за протокол за јазичен сервер, каде што „серверите“ инсталирани од корисникот диктираат однесување чувствително на јазикот. Ова им овозможува на алатката да ја промени својата работа во зависност од јазикот што се користи. Новите поддржани јазици вклучуваат датотеки со текст Go, R, Rust, Lisp, како што се Clojure и Универзален опис на сцената Pixar (УСД).

Некои од функциите што може да се изврши се:

 • Работете како што сакате командни датотеки, папки, дискови и сервери
 • Уживајте во текстуална семоќ 
 • Исполнува стандарди за непречено интегрирање во постојните работни текови
 • Паметен интерфејс обезбедување лесен пристап до најдобрите во класата
 • Пребарувајте и заменувајте во повеќе датотеки
 • Алатки за дефинирање на проект
 • Функција за навигација
 • Синтакса за бројни изворни кодови јазици што се преклопуваат со кодови
 • FTP и SFTP
 • AppleScript
 • Компатибилност со скриптирање на macOS Unix
 • Пополнување на текст и код
 • Алатки на HTML обележување.

BBEdit нуди a Период на евалуација од 30 дена. За време на тој период, сите функции се достапни. По периодот на евалуација, сите ексклузивни одлики можат повторно да се овозможат со купување лиценца или претплата на Mac App Store. Ако користите BBEdit во бесплатен режим, ние едноставно мора да ја преземеме и инсталираме новата верзија. Ова ќе ни даде нов период на евалуација од 30 дена за да можете да ги испробате сите нови функции.

Ако имате платена лиценца за BBEdit 13.5.7 или која било претходна комерцијална верзија на BBEdit, може да се купи надградба. Сега мора да го забележиме тоа Клиентите на Mac App Store треба да бидат свесни за една работа:

Ако имате активна претплата на BBEdit, веднаш ќе имате пристап до сите напредни карактеристики на BBEdit 14. Ова не го менува периодот на претплата.

Програмата е природно компатибилна со Apple Mac M1. Значи, нема да има проблем со новите терминали на компанијата. Сега, во врска со системските побарувања, имајте на ум дека тоа е потребно за верзијата на Б.BEdit 14 што работи со MacOS 10.14.2 или понова, иако се препорачува 10.14.6 или понова.

Можете да ја преземете програмата од официјалната страница од програмери или од продавницата за апликации Mac. Исто така имате пристап до прирачникот на програмата за да ви бидат јасни новите функции или ако сакате да започнете на овој свет. Добра програма достапна за сите со ново многу комплетно ажурирање што ќе ги воодушеви оние кои имаат потреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.