Вработените во „Епл парк“ советуваа да работат од дома поради коронавирус

И тоа е дека оваа епидемија на коронавирус и вработените кои треба да одат на „Епл парк“ на работа секој ден тие би ја добиле препораката на Apple да го сторат тоа од дома за да не се зарази со овој Ковид-19 кој се шири како пожар.

Алармот за оваа епидемија на Ковид-19, кој е името што му беше даден на вирусот пред неколку недели, започна во Кина минатиот јануари и токму сега Веќе е во нашата земја и во многу други во Европската унија. Неколку настани поврзани со технологијата, спортот и, на крајот, повеќето од оние што собираат мноштво луѓе се суспендирани или одложени и во овој случај Apple се чини им препорачува на своите вработени да работат дома.

Самиот округ Санта Клара Пред неколку дена веќе предупреди или советуваше дека компаниите не треба да одржуваат масовни настани и да преземаат безбедносни мерки за контрола на епидемијата на вирусот, се чини дека „Епл“ ја презеде препораката за безбедност, препорачана од властите до писмото. Не е новост дека „Епл“ го официјализира во секое време, но веројатно е дека е така и повеќе со оглед на тоа веќе го прекинаа патувањето на многу нивни вработени за Кина и остатокот од светот за овој вирус.

Од друга страна, се чека да се знае дали Apple ќе го направи главниот глас истиот месец март, како што прават веќе неколку години и дали Covid-19 би можел да биде одлучувачки пред можна суспензија на настанот или дури и негова реализација само преку стриминг, без медиуми, гости и други луѓе кои обично присуствуваат на главните гласови на Apple. Иако не ни се допаѓа, мислам дека ова ќе биде најразумната работа што треба да се направи сега, бидејќи ситуацијата е моментална, мора да почекаме и да видиме што ќе се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.