Грешка на Фејсбук открива повеќе од 6 милиони сметки

Фејсбук-бубачка-0

Иако оваа вест не е директно поврзана со светот на Мек, ми се чини доволно важно за да не ехо во блогот бидејќи во поголема или помала мера добар дел од нас, вклучително и јас, креиравме сметка на Фејсбук или барем познаници кои ја имаат, оставајќи ја настрана употребата што ја даваме.

И работата е што работите на Фејсбук се чинеа грди на моменти, иако фала му на Бога не порасна и се појави грешка во безбедноста е откриен од група хакери кои работат за Фејсбук токму за ова, ги откриваат овие неуспеси и не достигнуваат повеќе.

Фејсбук-бубачка-1

Откако проблемите ќе бидат решени благодарение на оваа група хакери кои припаѓаат на Програма Бела капа. Компанијата создадена од Марк Цукерберг се зафати да работи на лансирање изјава каде што ќе ги посочат напори и интерес за безбедност на корисници во социјалната мрежа, но дека ниту една компанија, без оглед колку е силна, не може да гарантира 100% сигурност во сите аспекти, поради што понекогаш се случуваат овие случаи што тие ги нарекуваат „чудни“. Без понатамошно разочарување, ви оставам извадок од речената изјава.

Дури и со силен тим, ниту една компанија не може да гарантира 100% превенција од неуспех, а во ретки случаи може да не се открие проблем се додека не влијае на сметката на некоја личност. Ова е една од причините зошто ние исто така ја имаме програмата Бела капа да соработуваме со истражувачи од надворешни безбедносни компании […]

Вкупно беа погодени околу 6 милиони сметки со податоци како што се адреси, е-пошта и телефонски броеви. Добрата работа кај сето ова е што информациите се идентификувани само на неколку полиња, така што лозинките и можното мешање на сметките се „безбедни“.

Опишувањето што ја предизвика грешката може да биде многу техничко, но сакаме да објасниме како се случило. Кога луѓето ги поставуваат своите списоци со контакти или книга со адреси на Фејсбук, ние се обидуваме да ги поклопиме податоците со информациите за контакт на другите корисници на Фејсбук, со цел да генерираме препораки од пријателите […] некои од информациите што се користат за да се дадат препораки за пријатели и да се намали бројот поканите што ги испраќаме беа ненамерно зачувани во врска со информациите за контакт на луѓето како дел од нивната сметка на Фејсбук.

Да се ​​надеваме дека неуспесите од овој тип нема да се повторат, иако не знам зошто грешам.

Повеќе информации - Првиот официјален трејлер за филмот „Работни места“

Извор - Engadget


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.