Откривањето на падот на Apple Watch е стандардно исклучено ... освен ако не сте постари

јаболко-часовник-серија-4-1

Деновите минуваат и ние учиме повеќе податоци за работата на Apple Watch Series 4 со неговиот нов оперативен систем watchOS 5. Во повеќе од една прилика веќе посочивме дека оваа нова Apple Watch Series 4 пристигнува наполнета со вести поврзани со контрола на константите од витално значење и движењето, да можеме да подобруваме одредени аспекти на нашето здравје од ден на ден. Еден од нив е асистент за пад, дека бидејќи веќе циркулира на мрежата, таа ќе се деактивира освен ако не сте постари. 

Мора да бидеш јасен дека новиот Apple Watch серија 4 Нема да биде внимателно да ви помогне кога ќе се опиете и може да имате загуби на рамнотежа што доведуваат до паѓање ... Ако сте под 65 години, стандардно е оневозможено откривање пад.

Apple го обдари својот нов паметен часовник со безброј подобрувања, но некои од нив се стандардно оневозможени ако имате помалку од 65 години. Еве како да овозможите, на пример, асистент за пад за да се осигурате дека вашиот контакт за итни случаи знае кога имате проблеми.

Откривање на падови Apple Watch Series 4

„Епл“ во својот последен „Воведник“ за откривање на падот истакна дека новиот „Епл часовник серија 4“ е способен да открие и тоа со добра причина. Тоа е неверојатно корисна карактеристика за секого, особено оние што често паѓаат, а тоа може да спаси животи.

Како работи откривањето на падот?

Откривањето на падот е резултат на долгогодишна напорна работа. Apple ги проучи тестовите на 2.500 учесници, а потоа ги искористи податоците за да создаде алгоритам што може да идентификува што е пад, а што не.

Кога ќе се открие „голем и тврд пад“ додека го носите вашиот Apple Watch, добивате вибрации на вашиот зглоб, се огласува аларм и се прикажува предупредување. Може да му кажете на Apple Watch дека паднавте, но добро сте или можете да кажете дека воопшто не паднавте. Ако не правите ништо, вашиот часовник автоматски ќе повика служби за итни случаи и ќе го извести вашиот контакт за итни случаи.

Откривањето на падот не е достапно кај постарите модели на Apple Watch (бара помодерен и софистициран акцелерометар) и, ако имате помалку од 65 години, не е стандардно овозможено на Серија 4. За среќа, можете брзо да го промените тоа.

Еве ги чекорите што треба да ги преземете за да се обезбеди откривање на падот:

  • Отворете ја апликацијата Apple Watch на вашиот iPhone, а потоа допрете го табулаторот My Watch.
  • Кликнете на итен СОС.
  • Притиснете за откривање пад за да го активирате.

Не е јасно зошто Apple одлучи стандардно да го оневозможи откривањето на падот за корисници на возраст под 65 години. Помалите корисници може да имаат помала веројатност да паднат, но тоа може да се случи и можеби ќе им треба помош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.